В зоні АТО сапери вже знешкодили близько 20 тисяч вибухонебезпечних предметів

 Жовтень 29, 2015

5420_p_01_img_00013-го листопада відзначається День інженерних військ

Загалом з початку проведення на території Донецької і Луганської областей антитерористичної операції військові сапери знешкодили близько 20 тисяч вибухонебезпечних предметів, очистили сотні кілометрів шляхів та розмінували десятки важливих об’єктів регіону. Донбас і зараз залишається рясно «нашпигований» вибухонебезпечними предметами. За обережними оцінками фахівців, нашим саперам роботи вистачить на декілька років і по закінченні війни

Фортифікаційне обладнання позицій і смуг оборонних рубежів, облаштування інженерних загороджень, організація протимінного захисту, супроводження колон, розмінування територій, боротьба із саморобними вибуховими пристроями, будівництво мостових переходів через зруйновані об’єкти інфраструктури — ось далеко не весь перелік основних завдань, які сьогодні виконують військові інженери для забезпечення живучості військ у зоні проведення антитерористичної операції на Сході нашої країни.

— Неоголошена війна Росії проти нашої держави стала найсерйознішим випробуванням для усього особового складу наших військ за останні 24 роки, — говорить начальник інженерних військ Збройних Сил України — начальник Центрального управління інженерного забезпечення Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України полковник Юрій Лукашик. — Нашим фахівцям постійно доводиться виконувати широкий спектр завдань, життєво необхідних для функціонування військ та місцевого населення. Окрема тема нашої роботи — знешкодження вибухонебезпечних предметів на Донбасі, мін, невибухлих боєприпасів, встановлених проросійськими бойовиками розтяжок, мінних пасток. Особливо напруженою ситуація була влітку і восени минулого року, коли бойовиків вигнали з багатьох міст і сіл Донбасу. Наші сапери щодня зустрічалися з вибухонебезпечними предметами. Вони були скрізь: у підвалах житлових будинків, адміністративних будівлях, школах і дитсадках, де терористи «квартирували».

5420_p_04_img_0001З початку проведення на території Донецької і Луганської областей антитерористичної операції військові сапери знешкодили близько 20 тисяч мінно-вибухових предметів, очистили сотні кілометрів шляхів та розмінували десятки важливих об’єктів регіону.

В умовах ведення терористами «мінної війни», коли будь-де можна знайти вибухонебезпечний предмет, провідну роль відіграють саме сапери. Під час виконання завдань нашими підрозділами вони перевіряють маршрути висування військ, магістралі й шляхи, якими користується мирне населення, на наявність мін, фугасів тощо. Сьогодні Донбас рясно «нашпигований» вибухонебезпечними предметами. За обережними оцінками фахівців, нашим саперам роботи вистачить на декілька років і по закінченні війни.

З чим доводиться мати справу цим фахівцям, які вибухонебезпечні засоби використовує ворог? За словами полковника Юрія Лукашика, це і вибухові речовини промислового виробництва, захоплені на підприємствах гірничо-видобувної галузі, й саморобні, й армійського російського походження, радіокеровані пристрої, міни-пастки та міни-сюрпризи. Останні особливо небезпечні, бо їх маскують навіть під дитячі іграшки.

Наші сапери часто вилучали інженерні міни, виготовлені протягом 1994–2003 років (на озброєнні українських підрозділів знаходяться міни, вироблені до 1988 року). Під час перевірки їхніх серійних номерів також з’ясувалося, що на озброєнні ЗС України, інших військових формувань боєприпасів з такими номерами ніколи не було. Тож добре зрозуміло, звідки ці «подарунки».

5420_p_04_img_0002За словами Юрія Лукашика, для проведення робіт з розмінування інфраструктури на Сході України постійно залучаються на ротаційній основі близько 35 груп з розмінування.

Відступаючи, ворог зруйнував багато мостів, замінував водні колектори, залізничні полотна, інші важливі для життєдіяльності населення об’єкти інфраструктури.

Загалом терористи пошкодили 55 мостів, з яких 16 залізничних, 36 автомобільних та 3 пішохідні. Тож відновлювати та відбудовувати їх доводилося нашим інженерним підрозділам. Там, де це з різних причин неможливо було зробити у стислі терміни, наводили понтонні переправи.

Також силами інженерних підрозділів, які мають спеціальну техніку, навченим особовим складом, разом зі спеціальними цивільними бригадами з багатьох областей побудовано сотні кілометрів лінії оборони. Цивільні фахівці працювали на певній відстані від переднього краю (бо існував великий ризик обстрілів з боку бойовиків), військові інженери виконували роботу в безпосередній близькості до лінії зіткнення. Зауважу, що жодна країна світу не має досвіду будівництва такої лінії оборони в післявоєнний період. Україна ж менш ніж за півроку зуміла побудувати сотні інженерних споруд. І все це — в умовах складної фінансово-економічної ситуації у країні й ведення бойових дій на своїй території, витрачаючи значну частку свого бюджету на військові цілі.

Сергій ЗЯТЬЄВ

Схожi записи: