«Малюк» перевершив «Калаш»

 Жовтень 15, 2015

Вітчизняний автомат сконструйований за схемою буллпап.

Ця схема дозволила зменшити габарити зброї без погіршення ТТХ, за якими він випереджає всесвітньо відомий автомат Калашникова

5418_p_10_img_0002На цьогорічній Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека-2015» серед широкого спектру стрілецької зброї особливу увагу відвідувачів привернув зразок унікального вітчизняного автомата «Малюк». За словами заступника генерального директора ТОВ «ІнтерПроІнвест» Сергія Луговського, робота над його створенням розпочалася в 2005 році в межах реалізації проекту модернізації АК-74. Власне від «Калаша» залишилися тільки ствол і ствольна коробка, решта — низка унікальних конструктивних рішень фахівців підприємства. За своїми ТТХ «Малюк» суттєво перевищує АКМ або АК-74. Новинка українських зброярів адаптована і під стрільбу патронами «натовського» калібру 5,56х45 мм.

Автомат Калашникова АК-74

Тип патронів 5,45х39 мм

Довжина, мм 940

Довжина ствола, мм            415

Вага з порожнім магазином, кг       3,3 / 3,6

Ємкість магазина      30 патронів

Прицільна дальність, м до 1000

Віддаленість прямого пострілу

по грудній мішені, м 650

Початкова швидкість кулі, м/с 900

Вітчизняний автомат сконструйований за схемою буллпап — коли спусковий гачок знаходиться перед магазином і ударно-спусковим механізмом. Така компонувальна схема дозволяє скоротити габарити зброї без погіршення тактико-технічних характеристик. На відміну від традиційної, подібна компонувальна схема також забезпечує більш зручне пристосування автомата при його використанні з будь-яких положень. Крім того, в цьому автоматі передбачена можливість адаптації під анатомічні особливості стрілка — шляхом установки спеціальних коригувальних накладок. У результаті виходить «ефект продовження руки», коли стрілець відчуває автомат частиною себе.

5418_p_01_img_0003Під час проведення практичних стрільб «Малюк» продемонстрував високу точність і купчастість ведення вогню. За словами мого співрозмовника, це досягається за рахунок поліпшеного балансування автомата, який має центр ваги в районі центру контуру зброї. Цей ефект посилюється за рахунок перенесення рукоятки тримання, що забезпечує мінімальні відхилення ствола під час стрільби. Адже у звичайному автоматі Калашникова відбувається вертикальне підкидання ствола вправо і вгору, зокрема за рахунок переднього центру маси. Тоді як у «Малюка» поздовжні коливання мінімальні — насамперед за рахунок оптимального балансування і вдалого вибору точок тримання. Крім того, не в останню чергу на точність і купчастість нашого автомата впливає те, що в ньому віддача майже в 1,5 раза менша. Цей показник досягається завдяки оптимізації використання енергії порохових газів за рахунок застосування нових конструктивних рішень газорозподільного механізму.

Автомат «Малюк»

Тип патронів 5,45х39 мм / 7,62х39 мм

Довжина, мм 712

Довжина ствола, мм            415

Вага з порожнім магазином, кг       3,2 кг / 3,3

Ємкість магазина      30 патронів

Прицільна дальність, м        до 1000

Початкова швидкість кулі, м/с         900/715

Крім того, конструкція автомата така, що при здійсненні процедури його розбирання (складання) зі зняттям прицілу зберігається точка прицілювання. А це означає, що навіть після повного розбирання автомата прицільні пристосування не потрібно вивіряти — вони забезпечують максимальну точність практично під час усього періоду експлуатації. При цьому важливо, що конструкція автомата також дозволяє використовувати додаткові прицільні пристрої — коліматор, оптичний приціл (зокрема і нічний) без внесення додаткових змін. А завдяки наявності конвекційної системи охолодження ствола суттєво збільшується термін його служби — в 2,5–3 рази, а автомат здатний витримувати вогонь великої інтенсивності без тривалого обслуговування.

За словами Сергія Луговського, розробники скомпонували «Малюка» у такий спосіб, аби максимально уникнути утворення забруднень всередині механізму. Наприклад, переміщення перемикача вогню з одного положення в інше, на відміну від автоматів Калашникова, не відкриває доступ бруду і пилу до спускового механізму і затворної групи. Тож «Малюку» не страшні ні сніг, ні вода, ні пил, ні бруд.

Для зручності застосування «Малюк» оснащений трьома планками Пікатінні, які можуть використовуватися для установки додаткових оптичних і механічних пристроїв. Зокрема прицілу, рукоятки, сошок та інших необхідних в бою пристроїв. Так само на «Малюкові» завдяки спеціальному адаптеру може кріпитися швидкознімний глушник. Важливо, що в нашому автоматі передбачена можливість його використання як лівою, так і правою рукою. При цьому ергономічна ручка зведення затвора при веденні вогню не рухається, що унеможливлює травмування стрілка.

У порівнянні з автоматом Калашникова у «Малюка» значно менша віддача. Ним можна управляти однією рукою: знімати із запобіжника, вести вогонь, міняти магазин і перезаряджати. Це, окрім іншого, забезпечується й ідеальним балансуванням автомата. При цьому магазин вставляється у спеціальну шахту, яка не тільки допомагає краще фіксувати його, а й сконструйована у такий спосіб, що дозволяє стрілку не замислюватися, під яким кутом вставляти магазин. Після використання боєзапасу магазин легко випадає під власною вагою при натисканні кнопки викиду, яка знаходитися безпосередньо під спусковим гачком. Цим забезпечується швидке перезарядження зброї, що дуже важливо під час ведення бою.

Сергій ВОРОНКОВ

Схожi записи: