Збройні Сили моделюють рішучу відповідь

 Жовтень 1, 2015

5416_p_01_img_0003Результатом стратегічних командно-штабних навчань «Рішуча відповідь-2015» має стати повна готовність органів управління нашого війська до ведення бойових дій під час відсічі повномасштабної агресії

Збройні Сили України відбивають масштабну агресію сильного та чисельного противника. І хоча ворог умовний, рішення, які доводиться приймати командирам і штабам, є цілком реальними, а обстановка — напруженою і динамічною. Саме так проходять стратегічні командно-штабні навчання «Рішуча відповідь-2015».

Хоча тема навчань для українського війська зовсім не нова, в Генеральному штабі стверджують, що подібні заходи в Україні не проводили жодного разу. За масштабом охоплення органів військового управління та штабів військових частин, умовами проведення, а також динамікою розвитку подій ці навчання є безпрецедентними для Збройних Сил.

Як повідомляють у Головному оперативному управлінні Генерального штабу ЗС України, головними відмінностями нинішніх тренувань від попередніх є прихованість та динамічність.

— Про деталі плану поінформовано тільки дуже невелике коло осіб апарату керівництва, тому штабам доводиться діяти в умовах, коли подальша ситуація буде залежати не від заздалегідь затвердженого сценарію, а від оголошених вихідних даних та щойно прийнятих рішень, — розповіли в Головному оперативному управлінні. — Це змушує командирів і штабістів відпрацьовувати не шаблонні, а конкретні розпорядження, у відповідності з якими потім будуть діяти підрозділи на передових позиціях. Загалом же штаби і органи військового управління працюють практично у тому режимі та вирішують ті ж завдання, які були б у наших військових під час реальної агресії противника. Все це супроводжується активним переміщенням пунктів управління, про яке керівництвом навчання оголошується раптово, в будь-який час доби, як це було б у справжній обстановці.

Зовсім інший підхід у ході «Рішучої відповіді» застосовується також до такого питання, як ввідні. Якщо раніше комплекс ввідних затверджувався заздалегідь, то цього разу тільки певна частина раптових завдань запланована у такий спосіб. Решту дають, виходячи з рішень, прийнятих командирами і штабами. Це ускладнює роботу посадових осіб, створює обстановку реальної динаміки бойових дій і вимагає прийняття заходів по підтриманню зв’язку й управління підрозділами в будь-який момент часу.

5416_p_03_img_0001По-новому здійснюється й оцінювання дій тих, хто навчається. Зазвичай сам факт проведення певного етапу навчань автоматично означав «успішне» виконання всіх передбачених заходів. Сьогодні ж штаб керівництва навчаннями фіксує виконання поставлених завдань тільки по факту їхнього вирішення. Це дає змогу реально оцінити дійсний рівень підготовленості штабів. У Головному оперативному управлінні не приховують, що за результатами 1-го та 2-го етапів навчань є поодинокі невиконані заходи. Причини та умови їхнього невиконання згодом будуть ретельно проаналізовані для прийняття відповідних управлінських рішень.

— Минули ті часи, коли кожне командно-штабне навчання проводилося за накатаним шаблоном, а його результати вважались успішними незалежно від якості прийнятих рішень, — зазначив керівник навчань, начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Віктор Муженко. — Це розхолоджувало командирів і не вимагало докладання всіх зусиль, аби відповісти на виклики, змодельовані планом навчань. Зараз апарат керівництва і посередники оцінюють кожне рішення і розпорядження, тому якщо командир зробить помилку, посередники одразу зафіксують «погіршення» ситуації на його ділянці умовної лінії зіткнення. Нам не треба «показухи», нам необхідно реально оцінити готовність нашого війська до відбиття реальної агресії сильного противника.

Навчаннями передбачено й проведення певних практичних дій. Який конкретно підрозділ або військова частина отримає практичне завдання, в апараті керівництва тримають у таємниці до останнього. Так само, як і перелік завдань.

— За півтора року війни ми, здавалося б, вже навчилися всього, — говорить командир підрозділу зв’язку з Рівного підполковник Олександр Нагорнюк, — здійснювати марші, розгортатись на незнайомій території, забезпечувати зв’язок у будь-яких умовах. Але апарат керівництва знайшов можливість потренувати і моїх підлеглих. Підрозділу було наказано здійснити переміщення залізничним транспортом, чого ми раніше не робили, і розгорнути пункт управління на відстані майже 800 кілометрів від пункту постійної дислокації.

Кілька років тому, коли в нас не було досвіду ведення війни, здійснити подібні навчання навряд чи вдалося б. Бо їхня інтенсивність і динаміка розраховані перш за все на наявність певного бойового досвіду армії. І особливо це зараз відчувається в штабах бригад, які не втрачають управління підлеглими підрозділами навіть при моделюванні посередниками раптових складних ситуацій, таких, як прориви противника та сильний вогневий вплив.

— Результатом цих навчань має стати повна готовність органів управління Збройних Сил України до ведення бойових дій під час відсічі повномасштабної агресії, — підсумовує начальник Генерального штабу ЗС України генерал-полковник Віктор Муженко.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: