Меморіал, що поєднає покоління. Як зберігається пам’ять про воїнів АТО

 Серпень 23, 2015

Зберегти пам’ять про загиблих учасників АТО — вкрай необхідна справа

Знав жінку, яка одна виховувала і поставила на ноги сина. Багато ударів завдала доля дитині: мати самотужки врятувала від важкої хвороби, витягла зі ставка та повернула до життя рідну кровинку. А коли почалася Друга світова війна, її син вступив до танкового училища і загинув смертю героя на Курській дузі.

«Знаєте, що найбільше мене хвилює, — із сумом розповідала солдатська матір, витираючи сльози чорною хусточкою. — Не збереглося жодної фотографії мого Грицька. Самі знаєте, що до війни в селах не було фотографів. А тепер так хочеться побачити його хоча б на світлині…»

Завітавши іншого разу до солдатської матері, побачив поруч з іконою картину, на якій був зображений її син. Схвилювала мене історія її створення.

Виявляється, що вночі жінці з’явився його образ і ніби чиясь рука водила її правицю з крейдою по дошці. А коли вранці до хати увійшла сусідка, вона сплеснула руками, побачивши намальоване: «Ну як живий твій синочок!» А матір з радістю сказала: «Відтепер я щодень буду бачити мого Грицуню!»

На жаль, сьогодні в Україні вже тисячі солдатських матерів і дружин втратили на війні на Донбасі своїх найдорожчих людей. І для них зберегти пам’ять про загиблих, відчути підтримку від суспільства, зазнати вшанування — вкрай необхідна справа.

Саме з цією метою нещодавно Верховна Рада України ухвалила постанову про вшанування героїв антитерористичної операції і посилення виховання дітей та молоді на прикладах цих героїв.

Зокрема, цей законодавчий документ передбачає пропаганду подвигів славетних захисників України, увічнення пам’яті загиблих героїв Вітчизняної війни 2014–2015 років засобами музейних установ, шляхом створення підручників для навчальних закладів, програм курсів «Захист Вітчизни» та «Історія України» тощо.

Багато що в цьому плані сьогодні роблять музейні установи, які мають статус національних. Так, у Національному музеї історії України у Другій світовій війні створено експозицію про учасників антитерористичної операції.

Серед експонатів — одяг, особисті речі героїчних захисників України, інші предмети, що вже стали справжніми реліквіями.

Ділячись враженнями щодо відвідування молоддю цієї експозиції, генеральний директор меморіального комплексу Іван Ковальчук сказав: «Можу стверджувати, що діти після ознайомлення з експонатами музею ніби змінювалися. Вони ставали більш зібраними, серйознішими, сповненими почуття поваги до людей, які здійснили героїчні вчинки заради майбутнього цих юних громадян України».

Нещодавно побував у музеї Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ». На той час тут пролікували понад 5,5 тисячі учасників антитерористичної операції. У головній залі музею теж створили експозицію, присвячену цим героям.

Серед свідчень їхніх подвигів — кулі та осколки мін і снарядів, які медики видалили з тіл поранених бійців.

5409_p_12_img_0001

Привертає увагу тільник десантника, залитий кров’ю. Його зняли з бійця перед початком операції, і тепер він є яскравою часточкою історії цього славетного військового медичного закладу, хвилюючим засобом виховання молоді на бойових традиціях захисників Вітчизни.

До пропаганди подвигів героїв війни на Донбасі долучилися і керівники Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону у Вінниці. На його території створили Алею Слави на честь учасників антитерористичної операції, які проходили тут лікування.

Свого часу, перебуваючи у Вашингтоні, я відвідав меморіальний комплекс, де увічнено пам’ять загиблих під час війни у В’єтнамі американських військовослужбовців. На його стіні викарбовано прізвища кожного, хто не повернувся з неї живим.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Хто вони, сучасні Нестори-літописці військових дій?

Передбачається, що так само увічнять на державному рівні пам’ять і загиблих учасників антитерористичної операції на Сході нашої держави.

Так, Президент України Петро Порошенко, спілкуючись з представниками провідних вітчизняних і закордонних засобів масової інформації, розповів про своє бачення вшанування пам’яті загиблих героїв.

Зокрема, глава держави запропонував спорудити меморіал Невідомого солдата української Вітчизняної війни у парку Вічної Слави біля могили Невідомого солдата Другої світової війни. Цей пам’ятник, за словами Петра Порошенка, встановить зв’язок поколінь.

Володимир ЧІКАЛІН

 

Схожi записи: