Хто вони, сучасні Нестори-літописці?

 Серпень 13, 2015

Славетні сторінки військової історії увічнюють пересічні громадяни

Існує такий вислів: у світі поважають ту країну, де цінують власну історію. Я б додав до цього — воєнну історію і її творців, зокрема, учасників антитерористичної операції. Їхні подвиги, мужність і відвагу увічнюють наші громадяни. Вони багато роблять для виховання молоді на таких героїчних прикладах. За їхнім клопотанням іменами героїв називають вулиці й школи, відкривають меморіальні дошки, створюють куточки бойової слави, документальні фільми. Так, нещодавно на фасаді Технічного коледжу Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя відкрили меморіальну дошку на честь випускника закладу Віктора Гурняка. Він був волонтером, бійцем батальйону «Айдар». У жовтні минулого року доброволець загинув смертю героя на Луганщині, вивозячи з-під мінометного обстрілу пораненого бойового побратима. Так само вшанували й пам’ять наймолодшого «кіборга» Сергія Табали. На приміщенні Сумської школи № 9 установили меморіальну дошку її випускнику. Загиблому в бою під час захисту донецького аеропорту 18-річному герою присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми».

До написання історії Вітчизняної війни 2014–2015 років активно долучилися й ті, хто пройшов випробування в зоні проведення антитерористичної операції. Вони намагаються у спогадах, книгах увічнити подвиги своїх побратимів, події, свідками яких вони були. До таких сучасних Несторів-літописців, на мій погляд, належить черкаський волонтер і письменник Валерій Макеєв. Його книга «100 днів полону, або Позивний «911» — це не лише сповідь людини, яка в пеклі полону витримала 12 жорстоких допитів, погрози про розстріл. Автор уперше оприлюднив чимало маловідомих документів про українських військовослужбовців, які загинули поблизу луганського аеропорту.

На честь Дня Збройних Сил України Міністерство оборони оголосило конкурс на краще висвітлення військово-патріотичної тематики, увічнення пам’яті загиблих учасників антитерористичної операції. На розгляд журі вже подано й декілька документальних книжок, в яких розповідається про подвиги військовослужбовців в боях на Донбасі. Вони теж стануть частиною літопису подвигів сучасного національного війська.

Міцний зв’язок поколінь встановлюється лише тоді, коли в суспільстві глибоко шанують не лише тих, хто захищає зі зброєю в руках незалежність України, а й тих, хто віддав за неї життя. От чому керівництво держави не лише ініціює проведення заходів з вшанування пам’яті загиблих захисників України, а постійно приділяє особливу увагу посиленню соціального захисту учасників бойових дій на Донбасі, виявляє турботу про сім’ї загиблих військовослужбовців. Чергове свідчення цього — нещодавня постанова Кабінету Міністрів України. У ній затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції. А також для інвалідів І–ІІ групи з числа військовослужбовців, котрі воювали на Донбасі та потребують поліпшення житлових умов. Знаю, як давно очікували цей законодавчий документ вдови, батьки загиблих захисників України. Сподіваємося, що відтепер для багатьох сімей, інвалідів війни проблема забезпечення житлом нарешті буде вирішена.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: