Громадяни РФ хочуть трибунал по збитому “боїнгу”, а Путін боїться. Чому?

 Серпень 19, 2015

5409_p_13_img_0001Кремлівська невідповідність – дії російського керівництва і очікування громадян РФ стосовно міжнародного трибуналу щодо збитого малайзійського літака є діаметрально протилежними

Результати липневого опитування, проведеного в Росії, свідчать, що більшість громадян підтримують ідею створення міжнародного трибуналу щодо розслідування катастрофи літака Малайзійських авіаліній.

Проти висловилися лише 19% росіян, решта ж хочуть демонстративного покарання винних (читай — українців). Водночас на засіданні Ради Безпеки ООН Росія, скориставшись правом вето, заблокувала резолюцію щодо створення міжнародного кримінального трибуналу.

Вперше за багато років дії російського керівництва й очікування громадян країни є діаметрально протилежними. Що змушує Кремль діяти всупереч власній пропаганді?

Нагадаємо, малайзійський цивільний літак рейсу MH-17, на борту якого перебувало 298 пасажирів, був збитий проросійськими терористами з російської установки «Бук-М1» над територією України 17 липня 2014 року.

З цього приводу п’ять країн — Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна — закликали ООН створити міжнародний трибунал.

Загалом, для всього світу реакція Кремля на створення трибуналу несподіванкою не була. Те, що Росія скористається своїм правом вето, було зрозуміло і зі слів Путіна, і з коментарів представника РФ в Раді Безпеки Чуркіна.

Чому ж у Кремлі бояться трибуналу? Адже за твердженнями Путіна і його оточення, малайзійський літак був збитий з території, підконтрольній Україні.

Просторікуючи на тему доцільності трибуналу, в Москві навіть обминули увагою одну важливу деталь: «винна» Україна виступає за створення трибуналу, а «невинна» Росія — проти.

Вкотре нагадувати, що «на злодієві шапка горить», немає потреби, а спостереження за викрутасами російської політики дозволяють зрозуміти, що Путін буде усіма способами уникати відповідальності за збитий Боїнг.

Адже трибунал передусім наочно продемонструє всю брехню Кремля і речі назвуть своїми іменами. Без сумніву, українська дипломатія докладе всіх зусиль, щоб на засіданні трибуналу згадали не тільки про збитий літак, а також про Крим, «бандерівців», «українських фашистів», «хунту», «карателів», пограбовані підприємства та Надію Савченко.

І тоді «трактористи» з Донбасу стануть танкістами, а «шахтарі» — піхотинцями і десантниками російської армії.

Подальша поведінка Росії на міжнародній арені цілком прогнозована. Перше своє завдання російська дипломатія вже виконала — створення трибуналу відтерміноване. Але зрозуміло, що країни-ініціатори проведення трибуналу не відступляться — питання правосуддя стало принциповим.

Зокрема, Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна вважають, що проведення міжнародного кримінального трибуналу «є кращим засобом забезпечення справедливості для жертв та їхніх близьких і відповідає найвищим міжнародним стандартам».

Створення трибуналу підтримують Великобританія і багато країн Євросоюзу. Вето Росії, найімовірніше, обійдуть на засіданні Генеральної асамблеї ООН, такий механізм існує.

Максимально затягнути прийняття рішення про початок роботи трибуналу — мета №1 для Росії. А далі, як казав Ходжа Насреддін, або шах помре, або віслюк здохне.

Яким чином Кремль буде реалізовувати це завдання, залежить від фантазії Путіна. Це можуть бути як залаштункові дипломатичні ігри, так і радикальні кроки, що відволікатимуть світове співтовариство від такої «дрібниці», як катастрофа рейсу MH17.

Наприклад, масштабний теракт чи ескалація конфлікту на Ближньому Сході руками терористів “Ісламської держави” (ІДІЛ). Для цього Москві лише треба дати певним людям гроші і зброю. Руки Путіна і так вже по лікті у крові, тож занапастити ще кілька тисяч людських життів, аби не бути засудженим, для нього не є моральною перешкодою.

Та все ж таки рано чи пізно трибунал розпочне роботу. І тоді почнеться російський політичний цирк. Росія буде всіляко ухилятися від вимог трибуналу — укривати свідків, відмовляти в наданні документів, знову брехати, можливо, навіть шантажувати тощо.

Безумовно, це створить ще більші проблеми для Росії, але найбільш неприємними наслідки трибуналу можуть бути особисто для Путіна та його посіпак. Адже у справі МН17 відповідальними за катастрофу літака будуть визнані не тільки оператори ЗРК «Бук», а й усі причетні до появи даного комплексу на території України.

ДИВІТЬСЯ: Усі матеріали, присвячені збитому рейсу MH-17

Аналогічні трибунали, які були створені свого часу, наприклад, за злочинами в Руанді і в колишній Югославії, закінчилися обвинувачувальними вироками. А вони можуть бути серйозними. Максимальне покарання, яке може винести трибунал, — довічне ув’язнення.

Причому відмовки на кшталт «виконання обов’язків» або «підкорення наказам» тут не сприймаються. Суд, до речі, не може відбуватись за відсутності обвинувачених (цим положенням, імовірно, також скористається Москва для саботажу роботи трибуналу).

І ось тут криється корінь нинішньої невідповідності очікувань громадян і дій Кремля. Сам факт початку трибуналу, де обвинуваченою стороною буде РФ, завдасть нищівного удару по російській ідеології: недружній Захід судить непричетну до війни в Україні, правильну і справедливу Росію, переможницю у Другій світовій війні, носительку «духовних скрєпів», рятівницю «руського мира».

86% обдурених пропагандою росіян, які сьогодні підтримують політику Путіна, цього не зрозуміють і тоді політичній кар’єрі кремлівського вождя настане кінець.

Це означає, що Путіну також доведеться докласти зусиль, аби інформацію про трибунал і, зокрема, про ухилення Росії від правосуддя (винуваті ж укропи!) «правильно» зрозуміли пересічні росіяни. До речі, цим вже почали активно займатись численні експерти і політологи.

ДИВІТЬСЯ: Що Кремль розказує росіянам про трибунал

Отже, росіянам доведеться проковтнути чергову порцію ідеологічної брехні. Ну не може так бути, щоб Путін і його народ думали по-різному. У Кремлі такого не люблять.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: