Як змінився радіозв’язок в армії. Розповідь про результати і плани

 Серпень 11, 2015

5408_p_04_img_0002Від транкінгу – до сучасних тактичних радіостанцій. Після вилучення застарілого обладнання кількість апаратних і станцій на окремих вузлах зв’язку зменшилась з 20–30 до 2–3 одиниць

На сьогодні у військових частинах і підрозділах, які виконують завдання в зоні проведення АТО, практично відсутні застарілі засоби аналогового зв’язку. За винятком певної кількості радіостанцій, заміна яких також поступово здійснюється. Всі ж основні потоки інформації передаються тільки за допомогою сучасних цифрових засобів.

— Після того, як почались бойові дії на Сході країни, стало зрозуміло, що стара система не відповідає вимогам. Аби швидко виправити ситуацію, ми 5408_p_04_img_0001надали перевагу здебільшого застосуванню сучасних малогабаритних станцій супутникового і транкінгового зв’язку, при виборі яких основним критерієм було співвідношення ціна-ефективність.

Компактні супутникові станції легко транспортуються й досить швидко встановлюються та налаштовуються. При цьому якість зв’язку, яку вони забезпечують, є високою. По захищених супутникових каналах ми організували як телефонний зв’язок, так і передачу документованих повідомлень між пунктами управління штабів, військових частин та окремих підрозділів, що діють у зоні АТО.

Всередині ж військових формувань почали активно використовуватися транкінгові радіостанції. Так, нас критикували за використання транкінгу. Мовляв, це не найкращий вихід. Але за наявні на той час кошти іншого рішення ми собі дозволити просто не могли, — зазначив заступник начальника військ зв’язку Збройних Сил України полковник Юрій Плуговий.

За словами офіцера, на початку створення нової системи зв’язку використовували ту техніку, яку купували волонтери, та обладнання подвійного призначення. Тобто фактично те, що було під руками.

Але потрібні були не тільки індивідуальні засоби зв’язку. Комплексна апаратна, яка ще за мирного часу планувалась як базовий міні-вузол зв’язку в тактичній ланці управлінця, виявилась надто дорогою — близько 15,5 млн гривень.

Тому військові зв’язківці самостійно розробили аналог — переобладнали стару апаратну за допомогою нової апаратури і отримали навіть більші можливості. При цьому суттєво заощадили — вартість такої апаратної становила лише 300 тисяч гривень. Зараз у зоні АТО вже використовується певна кількість таких комплексних апаратних.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міноборони купує засобів зв’язку на 300 тисяч грн

Сьогодні, коли гостра потреба у цифрових засобах зв’язку ліквідована, військові займаються вдосконаленням таких засобів. Для цього силами офіцерів Головного управління зв’язку та фахівців Центрального науково-дослідного інституту Збройних Сил України розроблено технічні вимоги до переносних телекомунікаційних комплектів.

Фактично це та ж сама комплексна апаратна зв’язку, але в компактних захищених контейнерах. Зараз вже укладений договір на придбання такого обладнання.

До кінця поточного року більшість підрозділів Збройних Сил, що перебувають у зоні АТО, планується оснастити такими стандартними для ЗС України засобами. Це дозволить підвищити якість управління системою зв’язку та відійти від того напівцивільного обладнання, яке наше військо використовувало на початку війни.

— Переозброївшись «цифрою», ми переглянули штати підрозділів зв’язку. Після вилучення застарілих засобів кількість апаратних і станцій на окремих вузлах зв’язку зменшилась з 20–30 до 2–3 одиниць! А це сприяє суттєвому підвищенню мобільності системи зв’язку, оскільки значно зменшується час на розгортання-згортання вузла зв’язку, — говорить полковник Юрій Плуговий.

Війна також змінила ставлення до зв’язківців з боку загальновійськових командирів і начальників. Вони усвідомили важливість такого виду забезпечення, як зв’язок.

Жоден підрозділ — взвод, батальйон чи бригада — не розпочне діяти без налагодженого зв’язку. А начальник зв’язку — одна з перших посадових осіб, яка залучається до планування операцій.

— Так, наша телекомунікаційна система зараз вже досить ефективна, стійка і гнучка. Але вона ще далека від ідеалу, тому робота з удосконалення триває. Ми починаємо поступово відходити від транкінгу, будемо замінювати його сучасними тактичними радіозасобами.

Для оснащення підрозділів починаємо купувати високотехнологічні й ефективні американські цифрові радіостанції «Харріс». Відсотків на 50 потребу в засобах короткохвильового зв’язку ми плануємо задовольнити вже цього року. Транкінг же в перспективі залишиться лише в нижній тактичній ланці.

Плануємо, що наступного, 2016, року наші Збройні Сили оснащатимуться засобами зв’язку на високому рівні, — резюмує заступник начальника військ зв’язку Збройних Сил України.

Загалом сьогодні війська зв’язку вже значно кращі за ті, які були в нашій армії на початку подій на Сході держави. Нині — це високоорганізована структура, від діяльності якої значною мірою залежить успіх ведення бойових дій.

Заслуги військових зв’язківців неодноразово відзначались командирами частин і вищим керівництвом Збройних Сил. І хоча шлях удосконалення ще не пройдений повністю, військовим зв’язківцям є про що розповісти з гордістю.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: