“Ваш пільговий день — середа…” Хто і як трактує пільги для учасників АТО

 Серпень 13, 2015

5408_p_01_img_0003Хто і як трактує гарантовані державою учасникам бойових дій пільги

Столична електричка прибула до Бородянки. Пасажири виходили з неї і, випереджаючи один одного, поспішали на привокзальну площу. Тут їх вже чекали автобуси, що мали доправити до районної глибинки.

До одного з автобусів зайшов чоловік у камуфляжі й пред’явив водію посвідчення учасника бойових дій.

Водій тицьнув пальцем у оголошення, прикріплене на передньому склі, й пояснив: «У вихідні пільговиків безкоштовно ми не возимо. Ваші дні — середа і п’ятниця. Тож платіть або звільніть автобус».

Учасник антитерористичної операції мовчки віддав водію десять гривень і під співчутливими поглядами пасажирів попрямував у кінець салону автобуса…

Я прочитав те оголошення, на підставі якого водій відмовив учаснику бойових дій у праві на безкоштовний проїзд. Там чорним по білому було написано, що з 1 червня 2015 року на адміністративній території району встановлені дні пільгового проїзду для певних категорій громадян. Конкретно — середа і п’ятниця.

В оголошенні не сказано, хто і на якій підставі видав таке розпорядження. Як то кажуть, документ з ознаками анонімності.

На підставі цього дійшов висновку: чим далі від столиці, тим частіше трапляються «місцеві тлумачення» законодавства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Все про пільги учасникам АТО

Знаю одного полковника у запасі, учасника бойових дій в Афганістані. Якось водій столичної маршрутки відмовив йому в безкоштовному проїзді. Але ветеран виявив принциповість: записав номер машини і зателефонував керівнику автопарку щодо свавілля перевізника. Той вибачився перед ветераном і пообіцяв позбавити водія премії.

А тепер наведу ще один приклад порушення цього закону в місцях, далеких від столиці. Про цей випадок розповіла народний депутат України, радник Президента Ольга Богомолець.

Вона проводила зустріч з виборцями в місті Суми. Там проживає багато учасників антитерористичної операції, понад 40 родин загиблих захисників України. Коли парламентарій поцікавилася, хто з присутніх відчув на собі свавілля водіїв маршруток, то руки підняли всі дружини загиблих у бойових діях на Донбасі військовослужбовців.

Обурило народного депутата ще й те, в що в держбюджеті для обласного центру закладено 30 мільйонів гривень відшкодування за перевезення пільгових категорій пасажирів. Це багато чи мало для обласного центру? Хтось може запитати, а чи доходять ці кошти до перевізників? Якщо доходять, то чому тоді окремі водії відмовляють у безкоштовному проїзді учасникам бойових дій?

5408_p_06_img_0001З 1 червня 2015 року відбулося «урізання» пільг на користування міським транспортом.

Приміром, позбавили безкоштовного проїзду в підземці низку категорій пільговиків. Але столична адміністрація завдяки запровадженню «Картки киянина» зберегла їм таке право. А от гості столиці вже його позбавлені.

Найбільше втрачають ті, хто користується послугами приміського залізничного транспорту. Причому заслужених людей позбавили відразу двох пільг. Приміром, Героїв Радянського Союзу, повних кавалерів ордена Слави, чотирьох медалей «За відвагу», Героїв Соціалістичної Праці. Вони відтепер не тільки не зможуть користуватися пільгами у приміських електричках. Їм скасовано безоплатний проїзд раз на рік (туди і назад) у швидких та пасажирських поїздах.

Нещодавно був свідком такого випадку біля квиткової каси на платформі приміської електрички. Чоловік похилого віку надав посвідчення ветерана праці. Але йому не видали квиток на пільговий проїзд.

На запитання про причину касир повідяомила: «Якби ви були пенсіонером за віком, то мали б таке право. А так — пробачте або платіть за проїзд». Чоловік здивувався цьому роз’ясненню : «Так я і за віком, і за стажем є пенсіонером. То чому ж мене позбавлено права на пільговий проїзд?»

Дійсно, важко пояснити такі пільгові нюанси. Адже після закінчення Другої світової війни минуло понад 70 років. Тоді чому людей, що мають особливі бойові заслуги перед Батьківщиною, не вважають пенсіонерами за віком?

Теж саме можна сказати про ветеранів праці. Такий статус їм надали за 35–40 трудового стажу, а сьогодні позбавили права на безкоштовний проїзд у транспорті. А от для тих наших громадян, які ніколи не працювали й отримують соціальну пенсію, пільгу залишили.

І ще. Постановою уряду від 4 червня цього року № 389 затверджено порядок надання пільг з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Їх надаватимуть на оплату житла, комунальних послуг, зв’язку, електроенергії, на придбання твердого палива та скрапленого газу лише за умови, що сукупний дохід родини не перевищуватиме соціальну податкову пільгу. На цей час вона становить 1710 гривень на місяць на кожного наділеного пільгою члена сім’ї.

Під дію цього нововведення, за оцінками фахівців Міністерства соціальної політики України, підпадають майже 4,7 мільйона осіб. Це чорнобильці, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та віднесені до ІІІ категорії, учасники війни, особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Ці пільги стосуються також осіб, які мають особливі бойові та трудові заслуги перед Батьківщиною, їхніх вдів та батьків, жертв нацистських переслідувань.

Та найчисельніша категорія пільговиків — діти війни. За розрахунками фахівців Мінсоцполітики, приблизно 960 тисяч осіб втратять право на отриману раніше пільгу. А 3,7 мільйона наших громадян таке нововведення не торкнеться. Зокрема, інвалідів війни, учасників бойових дій, чорнобильців І і ІІ категорій, ветеранів військової служби та інвалідів військової служби.

До цього варто додати, що Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 615-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо належного соціально-економічного захисту учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей».

Цим законом передбачено, що при нарахуванні субсидій на оплату житлово-комунальних послуг споживачу та/або членам його сім’ї, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції і звернулись за призначенням житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату цих витрат, у сукупному доході не враховується отримане ними в період їхньої безпосередньої участі у проведенні АТО грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються військовослужбовцям.

Тобто, простіше кажучи, родини учасників антитерористичної операції мають право отримати субсидії на час перебування члена їхньої родини в зоні бойових дій.

Фахівці Мінсоцполітики так пояснюють запровадження нового порядку надання пільг з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. За їхніми даними, тільки менше чотирьох відсотків коштів, які надаються з держбюджету на різні пільги, отримують десять відсотків найбідніших громадян. Майже четверту частину пільговиків становлять заможні особи.

Особисто я знаю випадки, коли деякі власники великих маєтків ні копійки не сплачують за комунальні послуги лише тому, що вони переписали нерухомість на рідних і близьких, що є інвалідами війни І групи, особами, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Отже, можна стверджувати, що запровадження нового порядку надання пільг за житлово-комунальні послуги позбавить таких «хитрунів» можливості обманювати державу. У цьому сенсі таке нововведення можна розглядати як крок вперед у забезпеченні соціальної справедливості.

До того ж важливо пам’ятати, що економія бюджетних коштів є вкрай актуальною. Адже ця проблема в умовах війни і незавершеної реформи економіки залишається гострою. У суспільстві це усвідомлюють, більшість наших громадян із розумінням ставляться до цих нововведень.

Тим же, хто вже у вересні отримає нові платіжки, фахівці радять подати документи на отримання субсидій. Так, за словами заступника Міністра соціальної політики України Віталія Мущиніна, отримання її може стати навіть фінансово вигіднішим за втрачену пільгу.

Є що одна проблема, пов’язана з цим процесом. Вона віддзеркалює нагальну потребу в удосконаленні законодавства з цього питання. Як на мене, це ненормально, коли нині пільги на оплату послуг житлово-комунального господарства мають понад 50 категорій громадян. Деякі з них наділені кількома видами пільг, хоч і належать до заможних людей.

Тому вдосконалення законодавства має забезпечити адресність у наданні допомоги тим людям, які найбільше потребують соціальної підтримки з боку держави. Водночас така реформа має бути зрозумілою людям, прозорою, справедливою, щоб не збурювати громадськість.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: