Як діяти під обстрілами з “Градів” та мінометів

 Серпень 13, 2015

Якщо дотримуватися досить нескладних порад, можна врятувати власне життя

Коли вперше потрапляєш під вогонь з міномета, може здатися, що гіршого нічого бути не може. Насправді — може. Після обстрілу з «Градів» стрільба з міномета стає радше дратівливим, ніж жахливим явищем.

Про це неодноразово доводилося чути від військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції. Але це не привід панікувати. Тож як правильно діяти під мінометним та артилерійським обстрілами?

82-міліметровий міномет — зброя не надто далекобійна. Гранична дальність стрільби — до трьох кілометрів, а ефективно стріляє кілометрів до двох.

Міномет важить більше 40 кілограмів, стандартний ящик із 10 мінами — більше 30. Тому мінометні обстріли зазвичай раптові й нетривалі: досвідчений розрахунок робить десять пострілів за лічені секунди і остання міна виходить зі ствола ще до вибуху першої. Після цього мінометники негайно розбирають міномет і змінюють позицію, щоб уникнути вогню у відповідь.

З міномета зазвичай обстрілюють «серіями»: 6–8 пострілів, пауза в 5–10 хвилин, потім знову 6–8 пострілів. Таких серій буває не більше трьох. Можливий обстріл з одного, двох або трьох мінометів (до складу взводу входять три мінометні розрахунки).

82-міліметрова міна містить 400-грамовий заряд вибухової речовини. Осколки розлітаються на 30–50 метрів. При близькому розриві, навіть якщо вас обминули осколки, можлива серйозна контузія. Міномет має кілька особливостей, які належить знати.

По-перше, міна летить з дозвуковою швидкістю по крутій траєкторії. Це означає, що можна почути постріл і характерний свист міни до її вибуху. Досвідчені бійці за звуком визначають, в який бік вона летить («до нас» або «від нас»), наближається або вже віддаляється при перельоті. У бойових умовах такі навички слід набувати якомога швидше.

По-друге, міна вибухає від удару об землю, і осколки розлітаються вгору і в сторони. Тому автомобіль або стояча людина — дуже вразлива ціль.

Якщо ж боєць у момент вибуху міни лежить, ймовірність ураження його осколками значно зменшується. Тому, почувши звук міни, яка наближається (або застережливий крик досвідченого товариша), негайно падайте на землю і притискайтесь до неї сильніше, закривши голову руками.

Осколки міни — легкі. Під час вибуху трикілограмової міни утворюються 400–600 осколків. Будь-яка перешкода — цегла, дерево, бетонний стовп — може непередбачувано змінити напрямок їхнього польоту. З цієї ж причини осколки міни погано пробивають більш-менш серйозні перешкоди. Кам’яна стіна, стовбур дерева, що впало, шолом, бронежилет — все це може допомогти.

Під час обстрілу навіть не думайте вставати. Лежіть там, де впали. Під час паузи можна оглянути місцевість, переміститися в підвал, у щілину, в воронку. Чим нижче ви лежатимете, тим більше шансів пережити обстріл без наслідків. Окопи, бліндажі, міцні кам’яні стіни — цілком надійний захист від міномета. Навіть у чистому полі можна придумати укриття.

Наприклад, іноді бійці просто встромляли з боку можливого обстрілу малу піхотну лопату і використовували її як укриття. При влученні в полотно лопати осколок швидше за все зрикошетить, а якщо і проб’є, то втратить вбивчу силу. В паузі будьте готові до початку наступної серії обстрілу, про наближення якої вас попередить все той же свистячий звук.

При обстрілі не забудьте відкрити рот, це врятує ваші барабанні перетинки. Не намагайтеся втекти із зони обстрілу — міни і осколки все одно швидші за вас. Дочекайтеся, поки не пролунають, наприклад, 8–10 розривів, потім почекайте хоча б три хвилини, після чого швидко змінюйте позицію і рухайтесь в укриття. Навіть якщо комусь поруч потрібна допомога — надавайте її після обстрілу і в укритті, інакше допомога, швидше за все, знадобиться і вам.

Якщо ви перебуваєте в зоні, де можливий мінометний обстріл, не знімайте бронежилет і каску. Бронежилети третього або четвертого класу цілком надійно зупиняють мінометні осколки. Буває, що частина мін не розриваються (м’який грунт, детонатор не спрацював) і стирчать хвостовиками із землі. У жодному разі не чіпайте їх. Імовірність вибуху вкрай висока.

Якщо ви потрапили під мінометний обстріл під час маршу на «броні», пірнайте всередину. Завдання водія БТР (механіка-водія БМП) — на повній швидкості вийти із зони вогню. Зупинившись і спішившись, ви перетворюєтеся на ідеальну, нерухому мішень для мінометів.

Водночас реактивна система залпового вогню «Град» має репутацію грізної і страшної зброї, яка не залишає шансів на виживання. Однак, як показує досвід, можна залишитися живим і після обстрілу «Градом». Головне – бути зосередженим і знати особливості цієї зброї.

Снаряди з «Градів» летять вдвічі швидше за швидкість звуку. Почути постріл і звук реактивного снаряду неможливо. Однак залп з БМ-21 «Град» добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, вдень — димні сліди від ракет. Тому насамперед належить організувати чергування спостерігачів, які вчасно попередять про початок обстрілу.

Звичайна дальність стрільби — від 5 до 40 кілометрів, тож після сигналу від спостерігача є лише кілька секунд, щоб сховатися. Тому в людей, що знаходяться в зоні можливого обстрілу «Градами», дуже швидко виробляється специфічна звичка: вони постійно тримають у полі зору місцеві предмети, які можна використовувати як укриття.

Снаряд з «Граду» в рази потужніший за мінометну міну. Маючи надзвукову швидкість і шість кілограмів вибухівки, він легко пробиває стіни будинків і ламає міжповерхові перекриття. Тому в будівлі краще ховатися в підвалі або на підлозі першого поверху. Вибирайте місце в кутку між несучими стінами, там менше шансів потрапити під обвалену стелю, і недалеко від вікна чи дверей, щоб за потреби можна було швидко залишити будівлю.

Осколково-фугасний снаряд «Граду» має контактний детонатор, який спрацьовує при ударі об землю. Як і у випадку з мінометом, осколки після вибуху летять вгору і в сторони. Тому від них досить надійно захищають окопи, щілини, вирви, бліндажі. Якщо обстріл застав вас на відкритій місцевості — лягайте на землю і якомога сильніше притискайтеся до неї.

На кожній пусковій установці «Град» — 40 снарядів, які можуть бути випущені за 20 секунд. При обстрілі снаряди розриваються один за одним. Зазвичай дають залп із 10–30 снарядів, після чого уточнюють результати стрільби і коригують вогонь або ж змінюють позицію.

Можливий і масований обстріл: в артдивізіоні — 18 бойових машин, які використовують і разом, і малими групами, і по одній. Тому не поспішайте виходити з укриття, почекайте хоча б 10 хвилин після закінчення обстрілу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ інші матеріали з тегом “Мистецтво війни”

Роман ВУС

Схожi записи: