Точність влучення снаряду – 6-25 метрів. Як система “Арта” змінює хід бою

 Серпень 4, 2015

5407_p_08_img_0001Застосування цієї системи не лише скорочує час для здійснення артпострілу, але й збільшує точність влучення снаряда в ціль — відхилення становить лише 6–25 метрів

Артилерія була і залишається однією з основних ударних сил багатьох сучасних армій світу. Це підтвердили і наші артилеристи в боях на Донбасі.

Ще точніше наводити стволи на ворожі цілі їм допомагають сучасні розробки. Однією з таких стала система управління артилерійським вогнем ГІС «Арта» (ГІС — геоінформаційна система).

Українські програмісти-волонтери розробили для нашого війська спеціальний софт, який не лише скорочує час до здійснення пострілу, але й збільшує точність влучення снаряда в ціль — відхилення становить лише 6–25 метрів в залежності від дальності стрільби.

Якщо раніше при виявленні ворожого об’єкта артилеристи витрачали на його знищення в середньому до 20 хвилин, то завдяки новій системі на це потрібно не більше 30 секунд. З її допомогою виклик артпідтримки «розподіляється» комп’ютером на найближчу до цілі гармату, що до того ж отримує її точні координати.

У початковій версії програми майбутньої ГІС «Арта» можливості оптимального розподілу цілей не було. Утім, робота над проектом ведеться методом опрацювання помилок та побажань, про які відразу повідомляють бійці на передовій. За час, відколи систему вперше надали військовим, створено вісім проміжних версій програми.

Зараз за допомогою системи ГІС «Арта» можна отримувати інформацію про місцевість і об’єкти на ній не лише в полі, а й у вигляді телеметрії — в будь-якому штабі. Умовно кажучи, є центр, в якому розміщений ноутбук з програмами ГІС «Арта», є інший апарат на БТР.

Крім того, є смартфони зі спеціальною програмою та інша техніка, яка може інтегруватись, створюючи цілий комплекс. При цьому все шифрується, зв’язок абсолютно захищений.

Керівник бачитиме перед собою на екрані географію місцевості з позначеними різними кольорами житловими будинками, школами, садками, держустановами тощо. Це дозволить краще орієнтуватися на місцевості, де належить вести бій.

Також система показує рельєф. І якщо об’єкт знаходиться, наприклад, на пагорбі, може побудувати маршрути наближення і відходу вже з урахуванням цих особливостей.

Оскільки система розроблялась спільно з артилеристами і удосконалювалась за їхніми інструкціями і побажаннями, ГІС «Арта» містить безліч саме артилерійських особливостей — азимути, довжину ліній, ділення кутоміра.

З її допомогою можна визначити координати цілі, знаючи своє розташування, азимут і дальність. Точні координати, куди потрібно «покласти» снаряд, можна отримати навіть без вимірювання відстані до цілі. Система визначить кути, під якими два бійці з різних точок бачать об’єкт, і автоматично видасть дані цілі.

Сьогодні це вже майже багатопрофільна система управління військом, «заточена» під артилерію. «Арта» може обробляти дані з безпілотників, смартфонів, дальномірів тощо.

— Система «Арта» виводить процес ведення артвогню на новий якісний рівень. Головною перевагою цієї програми є швидкість прийняття рішень і точність карт. Завдяки системі можна зірвати операції противника, зберегти життя мирних людей і мінімізувати руйнування інфраструктури, — розповіли волонтери Благодійного фонду «Повернися живим», які допомагають впроваджувати нову систему у війську. — Система вже працює в декількох військових частинах, де добре себе зарекомендувала. Наша ідея — завести в єдину систему всю артилерію цілого напрямку. Підрозділи, які в неї увійдуть, спільно створять каталог цілей, будуть бачити дії один одного.

Саму програму розробники передали артилеристам безкоштовно, волонтери допомагають придбати і «залізо».

За результатами бойового застосування вони переконалися, що звичайний комп’ютер не витримує дощ, пил, низькі температури та удари в ході експлуатації. Тому прилади потрібні захищені, а відтак — дорожчі за звичайні.

Як розповів заступник командира 26-ї артилерійської бригади, система управління артилерійським вогнем ГІС «Арта» працює відмінно.

— Ми легко можемо контактувати із сусідами, один одному виставляти цілі та допомагати дістати вогнем туди, куди не виходить у сусіда. Тепер ми можемо змінити хід будь-якого бою, — впевнено говорить офіцер.

Схожi записи: