Територіальний щит оборони. До захисту своїх кордонів готуються по всій Україні

 Липень 23, 2015

5406_p_09_img_0001До захисту своїх кордонів готуються по всій Україні

У середині червня на території України проведено низку навчань з територіальної оборони країни. На сьогоднішній день вона являє собою систему загальнодержавних воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються в особливий період. Основними завданнями територіальної оборони є охорона та захист державного кордону, забезпечення надійного функціонування органів державної влади, військового управління, охорона та оборона важливих об’єктів, боротьба з диверсійно-розвідувальними групами тощо.

Ще на початку минулого року у зв’язку із ситуацією, що склалася на Донбасі, в нашій країні почали формуватися батальйони територіальної оборони. З березня по серпень 2014 року Генеральним штабом було сформовано понад 30 таких підрозділів. Значну допомогу військовикам при цьому надали обласні та міські державні адміністрації.

— На початку свого існування частини територіальної оборони Збройних Сил України долучалися до охорони державного кордону, важливих військових об’єктів та ізоляції зони конфлікту. Проте розширення масштабу антитерористичної операції вимагало швидкого посилення антитерористичного угруповання для несення служби на блокпостах та контролю визволених територій, — розповів начальник управління територіальної оборони Головного оперативного управління Генерального штабу ЗС України полковник Ігор Косяк. — До виконання цього завдання було вирішено залучити підрозділи територіальної оборони. Це дозволило вивільнити військові частини високомобільних десантних та механізованих військ для проведення рейдових і наступальних дій у липні—серпні торік.

Після успішного виконання бойових завдань у зоні проведення АТО було прийняте рішення переформувати батальйони територіальної оборони в окремі мотопіхотні (омпб) та включити їх до складу бойових бригад і полків. Треба сказати, що на кінець 2014 року понад 90% особового складу омпб набули досвіду участі в антитерористичній операції. Значну кількість бійців і командирів представлено до відзначення державними та відомчими нагородами.

При цьому батальйони тероборони зробили неабиякий внесок у визволення міст Донбасу. Так, протягом серпня—вересня минулого року за їхньою участю були визволені Дебальцеве, Фащівка, Городище, Адріанопіль, Федорівка та інші населені пункти.

За підсумками 2014–2015 років Україна — єдина держава в Європі, яка має унікальний практичний досвід виконання заходів територіальної оборони. Цей досвід став фундаментом нинішнього вдосконалення загальної системи територіальної оборони.

— На цей час підготовлені зміни до законів України та інших нормативних актів, які регламентують питання територіальної оборони. Нині здійснюється цілий комплекс заходів з підготовки резерву, зокрема нещодавно відбулися командно-штабні навчання з територіальної оборони, — продовжив полковник Ігор Косяк. — Під час них було проведено навчальні збори з практичним призовом військовозобов’язаних до стрілецьких батальйонів, загонів оборони та рот охорони військових комісаріатів.

За результатами КШН буде уточнено призначення військових підрозділів територіальної оборони. Так, у нинішній структурі стрілецький батальйон призначений для виконання завдань з охорони і оборони об’єктів і комунікацій, посилення охорони держкордону, боротьби з незаконними збройними формуваннями та диверсійно-розвідувальними групами противника. Він може застосовуватися як у межах своєї області, так і екстериторіально.

Своєю чергою загони оборони охороняють тільки ту місцевість, де були сформовані. Вони є своєрідним територіальним резервом і повноцінно розгортатимуть свою діяльність лише у випадку повномасштабної відкритої агресії або іншої критичної ситуації в районі.

У кожному районі може бути до п’яти таких загонів. За військовою структурою це підрозділи, в які входять декілька взводів. Їхнє завдання — охорона у своєму районі важливих об’єктів, обласних адміністрацій, організація блокпостів тощо. Вони працюватимуть як до можливого вторгнення противника в район (боротьба з диверсантами та терористичними угрупованнями), так і в разі масштабних бойових дій охоронятимуть тили нашого війська. А якщо ворог все ж таки захопить район, то кожен такий загін стане основою для збройного спротиву.

Зважаючи на те, що територіальна оборона має загальнодержавний характер, виконання її завдань здійснюється в тісній взаємодії з іншими військовими формуваннями, місцевими органами державної влади та громадськими організаціями.

— Взаємодія з місцевими державними адміністраціями дозволила у стислі терміни укомплектувати військові частини територіальної оборони патріотично налаштованими громадянами, які під час виконання бойових завдань у зоні проведення АТО виявляли героїзм та мужність, — розповів полковник Ігор Косяк. — Завдяки налагодженим контактам з місцевою владою та волонтерами вдалося вирішити проблемні питання, пов’язані із забезпеченням військовослужбовців у місцях формування та в районах виконання завдань.

Реальну допомогу підрозділам тероборони надають і громадські організації. Їхні спеціалісти постійно залучаються до проведення занять з бойової підготовки із військовослужбовцями.

Також Генеральним штабом ЗС України організовано тісну взаємодію з Державною прикордонною службою України у питаннях спільної охорони та захисту державного кордону України, а з Національною гвардією, Державною спеціальною службою транспорту — щодо охорони та оборони важливих державних об’єктів і комунікацій. Особлива увага приділяється підтриманню взаємодії з Міністерством внутрішніх справ та Службою безпеки України.

Роман ВУС

Схожi записи: