Ворог… біля вуха. Дзвінок з передової може коштувати життя

 Липень 22, 2015

5405_p_08_img_0002Дзвінок із передової може коштувати життя

Нещодавно Верховна Рада України ухвалила закон, який дозволяє командирам військових частин забороняти підлеглим користуватися мобільними телефонами.

Як сказано в законі, «військовослужбовцям, що виконують обов’язки військової служби, забороняється користуватися особистими засобами мобільного зв’язку: в районах проведення антитерористичної операції; в умовах надзвичайного стану або під час дії особливого періоду на територіях, де ведуться бойові дії».

Цей закон повинен посилити контроль за витоком інформації з районів проведення антитерористичної операції. Також не допустити випадків, коли за скупченням мобільних телефонів, які легко вирахувати електронною розвідкою, ворог зміг би наносити прицільні артилерійські удари.

Тож фактично введена у дію законом заборона військовослужбовцям користуватися мобільниками на фронті націлена на їхню безпеку та зменшення витоку інформації, якою може скористатися ворог.

— Нам вдалося впровадити механізм, що зменшить втрати особового складу через встановлення противником їхніх координат за допомогою мобільних телефонів та перехоплення даних. Після підписання закону Президентом, Міністерство оборони нормативним актом введе Порядок використання мобільних телефонів, — розповіла народний депутат України Ірина Фріз. — Ми зробили значний крок до підвищення дисципліни, координації та безпеки функціонування Збройних Сил України. Норми, що імплементовані законом, розроблені згідно зі стандартами НАТО за підтримки Міністерства оборони Естонії, Литви та представників військового командування Сполучених Штатів Америки.

Віце-президент Атлантичної Ради України Олег Кокошинський:

— Разом із питаннями оборонного комплексу, ключовими також є питання передачі інформації на фронті. Адже певна інформація щодо дій та планів українських військових може стати відомою ворогу, і він буде використовувати її проти наших військовослужбовців. Загалом, проблема зв’язку є важливою, але заборона використовувати мобільні телефони буде дієвою, якщо будуть альтернативні технічні засоби зв’язку. Для допомоги у вирішенні питання забезпечення зв’язку в зоні АТО потрібно залучати країни-члени Альянсу.

Українські військові, які служили в міжнародних місіях, знають, наскільки серйозно ставляться в натовських арміях до безпеки зв’язку. В багатьох іноземних арміях військовослужбовці, незалежно від звання чи посади, здають мобільні телефони на КПП і отримують їх наприкінці робочого дня. Більшість переговорів ведеться через зашифровані супутникові канали. Мобільними телефонами дозволено користуватися лише у крайніх випадках, але навіть тоді застосовується система позивних та умовних назв. Ну а під час розмови з рідними ніхто не обговорює військові справи.

Тож заборона мобільного зв’язку в зоні проведення антитерористичної операції є цілком логічною. Адже військові експерти неодноразово відзначали численні реальні факти, коли терористи наводили свою артилерію за сигналами мобільних телефонів, якими українські військовослужбовці користувалися в зоні АТО. Мобільний зв’язок при можливостях російського сучасного технічного оснащення, яке є в терористів, дуже легко фіксується.

— Досить точно можна визначити координати людини, яка розмовляє по «мобілці». Як увімкнений мобільний телефон, так і вимкнений, але з батареєю дозволяє дистанційно підключитися та прослуховувати, про що говорить його власник, — розповів заступник начальника військ зв’язку Збройних Сил України полковник Анатолій Сотник. — Не треба забувати і про те, що за багатьма компаніями зв’язку в Україні стоїть капітал країни-агресора.

Як вважає радник Міністра інформаційної політики України Олександр Бригинець, заборона мобільного зв’язку на фронті — вкрай необхідне рішення. І йдеться не про сенс розмов, а про те, що досить промоніторити радіопростір — й одразу зрозуміло, де багато телефонів (туди можна спрямувати ракету, міну тощо), а де їх немає (туди групу прориву). Тобто виходить, що в кожного бійця є при собі пристрій, що дозволяє навести на нього приціл, своєрідний «маячок». Сам же Олександр Бригинець, як він стверджує, не користується телефоном на передовій й іншим теж не радить.

Досвідчені військовослужбовці й до прийняття цього закону, перебуваючи на передовій, вимикали мобільні телефони, виймали батареї та користувалися ними тільки за нагальної потреби.

Але є і противники прийняття цього закону. Це в більшості випадків рідні військовослужбовців, які часто починають панікувати, коли певний час немає зв’язку з синами чи батьками. Та вони мають зрозуміти, що мобільний зв’язок під час ведення бойових дій радше може нашкодити, ніж допомогти.

— Зараз у зоні проведення антитерористичної операції є чимало засобів військового зв’язку, які безпечні та недоступні для прослуховування ворогом. Із таких пристроїв бійці можуть телефонувати й рідним, — розповів полковник Анатолій Сотник. — Наприклад, в більшості підрозділів зараз встановлені стаціонарні телефони, з яких можна зателефонувати на будь-який український номер (зокрема і мобільний). Такий телефон також можна прослухати, проте визначити, звідки здійснюється дзвінок, фактично неможливо.

Роман ВУС

В Ізраїлі заходити з телефоном на військову базу заборонено

Використанню мобільних пристроїв в іноземних арміях приділяється особливо увага. Наприклад, в Ізраїлі на бойове чергування мобільні телефони не беруть ніколи. Там це заборонено. Навіть пройти на територію оборонного підприємства чи, наприклад, на військову базу з телефоном у кишені практично неможливо. Та інколи трапляються випадки, коли військовослужбовці свідомо чи ні порушують цю заборону.

Сучасний мобільний телефон, як відомо, має безліч функцій. Тому може використовуватися не тільки як засіб зв’язку, а й, наприклад, як фотокамера. Такі апарати своєю чергою застосовують різного роду шпигуни. В ізраїльській армії, приміром, зіткнулися з вельми парадоксальною картиною. На збереження військових таємниць тут спокусилися зовсім не іноземні розвідники, а свої ж солдати. Контррозвідка ізраїльської армії звернула увагу на те, що в глобальній мережі Інтернет почали з’являтися відеоролики зі зйомками секретних об’єктів. Викладалися вони на файлообмінних сайтах військовослужбовцями, які, судячи з усього, не замислювалися над тим, що подібного роду інформація може зіграти на руку міжнародним терористам.

Автори розміщених у мережі роликів, звичайно, понесли покарання. Утім військове командування вирішило отримати з «мінуса» «плюс». У мережі почали з’являтися нові відеоролики, значно цікавіші та якісніші за попередні. Однак цей контент пройшов перевірку військовою цензурою і не становить загрозу для благополуччя армії Ізраїлю. Швидше, нові ролики здатні переконати супротивника в незламності армії, готової дати відсіч будь-яким недоброзичливцям.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мобільники-вбивці. Чому в зоні АТО краще мовчати, ніж говорити

Схожi записи: