Броньована «Щелепа» захистить шию і голову

 Липень 2, 2015

5403_p_10_img_0002Балістична маска «Кіборг» важить 450 грамів

Під час бою балістична маска «Кіборг» надійно захистить обличчя та шию військовослужбовця від куль, осколків, вибухових хвиль, а також фрагментів захисних споруд і укриттів. Уже понад рік над її подальшим удосконаленням працюють інженери Білоцерківського механічного заводу (цей виріб поки що не має аналогів на пострадянському просторі). До речі, одними з перших балістичні маски почали виготовляти американці. Нині вони мають чимало різних модифікацій цього бронеелемента, який активно використовується в армії США.

Захисною основою української маски «Кіборг» є композитний матеріал з поліетилену та кевлару. Чохол маски білоцерківці виготовляють зі зносостійкої тканини ТМ Cordura щільністю 500 den, що робить її значно стійкішою до розривів. Цю броньовану «щелепу» також обладнано зручними накладними кріпленнями з текстильної липучки, яка розрахована на майже 10000 циклів.

В основній системі кріплення використані надійні застібки-фастекси з ацеталю. Всі кріплення є універсальними, сумісні з основними типами кевларових шоломів. У середині чохла — зручна змінна гігієнічна фіксуюча підкладка, обрамлена спеціальною 3d-сіткою, що відводить вологу. За рік інженерам вдалося створити три модифікації маски «Кіборг» — ЗБМ МК-1, ЗБМ МК-2, ЗБМ МК-3.

Наприкінці минулого року Центральним науково-дослідним інститутом озброєння та військової техніки Збройних Сил України було проведено натурні випробування захисної балістичної маски «Кіборг» ЗБМ МК-1. Вона витримала постріли в передню частину маски патроном з кулею ПСт (має сталевий грибоподібний сердечник та збільшену пробивну дію). Друга модифікація ЗБМ МК-2 відрізняється від першої тим, що фронтальний елемент захисту збільшено, а флангові — дещо зменшено для того, щоб зручніше було цілитися зі стрілецької зброї.

ЗБМ МК-1 та ЗБМ МК-2 оснащено універсальними ремінними кріпленнями, які сумісні з більшістю кевларових шоломів. Кріплення передбачає можливість швидкого знімання. За потреби конструктори Білоцерківського механічного заводу можуть здійснювати виробництво зручних та ергономічних полімерних кріплень, які будуть сумісні з конкретною моделлю шолому. В конструкції ЗБМ МК-1 та МК-2 передбачено кишеню для встановлення додаткового захисту у вигляді м’якого та/або жорсткого (керамічного або бронесталевого) захисного балістичного пакета. За потреби в конструкцію маски можуть бути інтегровані захисні окуляри різного ступеня захисту, переговорні пристрої, протигазові фільтри тощо.

У бойових випробуваннях маски взяли участь бійці 74-го окремого розвідувального батальйону. Військовослужбовці відзначили, що в ній не запотівають окуляри, зручно дихати, маска не зменшує огляд, не вимагає додаткових зусиль при прицілюванні, а вага виробу не створює додаткових навантажень під час носіння. Але були виявлені й певні недоліки — маска обмежує рухи при різких поворотах голови, а також заважає під час перекидання та перевертання.

Після усунення зазначених недоліків з’явилася чергова версія маски — ЗБМ МК-3, яка важить близько 450 грамів. Подальші випробування показали, що вона витримує влучення семи куль патрона ПМ 9х18 з відстані 5 метрів. Коштує такий виріб близько 2800 гривень, що майже учетверо дешевше західних аналогів.

Чи потрібна така маска, дали відповідь американські вчені. Вони дослідили, що більше половини всіх травм солдати отримують від вибухових пристроїв, які вражають голову та обличчя. За даними Департаменту оборони Сполучених Штатів, близько 130 тисяч осіб, що брали участь у воєнних кампаніях в Афганістані та Іраку, зазнали ушкодження мозку — починаючи від контузії до летальних випадків — осколками від вибухів. Науковці зазначають, що додавання захисту обличчя до звичайного шолому дозволить значно знизити втрати серед піхоти. Адже обличчя — основний шлях, яким при вибухах уражається мозок.

Микола ФЕДОРКІВ

5403_p_10_img_0001«Рідкі» бронежилети легші й ефективніші кевларових

Для створення нового типу засобів індивідуального захисту були використані властивості рідини

Загальновідомо, що будь-яка рідина має властивості уповільнювати рух предметів і значно пом’якшувати удар. Саме цей принцип був використаний при створенні нового типу засобів індивідуального захисту для військовослужбовців і працівників поліції. У відомій оборонній компанії BAE Systems переконалися, що використання навіть незначної кількості рідини дозволяє отримати бронежилет, який за ефективністю в кілька разів перевершує звичайні. При цьому зразок рідкого бронежилета важить майже вдвічі менше й у стільки ж тонший.

Звичайні бронежилети виготовляються з багатошарового кевлару з додатковими металевими і керамічними вкладками, що підвищують ступінь захисту. Проблема полягає в тому, що такий бронежилет важить близько 10–11 кг, збільшуючи навантаження на солдата, який повинен нести ще й зброю, боєприпаси і продукти харчування. Тому, особливо в умовах спекотного клімату, буде доречно скинути з плечей зайві 5 кілограмів, повідомляє dailytechinfo.

У новому типі бронежилета, розробленого BAE Systems, використовується тільки 10 шарів кевлару, поміж яких розташовується тонка ємність, заповнена спеціальною рідиною. Вона являє собою колоїдну суміш розчинника і дрібних твердих частинок. Коли куля влучає у бронежилет, частинки рідини ущільнюються, в результаті чого ця ділянка стає твердою. Це дозволяє розподілити енергію кулі по більшій площі, що і є основною функцією бронежилета. Причому розробником вдалося зменшити вагу і товщину бронежилета на 45 відсотків, залишивши ефективність захисту на тому ж рівні. Завдяки цьому з’являється більша свобода пересувань і зменшується фізичне навантаження.

Схожi записи: