“Гаряча” лінія Міноборони. Пільги учасникам АТО, статус УБД та інші питання

 Липень 2, 2015

«Гаряча» лінія Міністерства оборони України для розв’язання питань та координації розгляду звернень громадян розпочала свою роботу ще торік в березні.

В телефонному режимі громадянам надають роз’яснення щодо чинного законодавства, а віднедавна відповіді на запитання та оперативне вирішення проблем військовослужбовців та членів їхніх сімей стало можливим за допомогою мережі Інтернет через урядовий портал «Зворотний зв’язок. Проблемні питання учасників АТО».

Головний спеціаліст відділу по роботі з громадянами та доступу до публічної інформації Міністерства оборони України Тетяна Шибицька розповіла, з якими запитаннями громадяни звертаються сьогодні до оборонного відомства. Можливо, серед деяких запитань-відповідей ви знайдете корисну інформацію і для себе.

Володимир, Київ:

— Я — учасник бойових дій. Як мені отримати пільгу на житлово-комунальні послуги?

— Перш за все необхідно звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків. При собі необхідно мати: копію посвідчення учасника бойових дій; копію паспорта; довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки про склад сім’ї з ЖЕО та копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання. Потім потрібно звернутися до постачальника відповідних послуг із заявою про оформлення пільги, квитанціями про сплату за послуги, показаннями лічильника та довідкою-дозволом про оформлення пільги.

 

Наталія Б., Львівська область:

— Мій син — студент, навчається за кордоном. Йому прислали повістку на військову службу. У військкоматі вимагають з’явитися особисто, але це поки що неможливо. Як діяти в такій ситуації?

— Відповідно до чинного законодавства під час мобілізації всі мають виконувати свій конституційний обов’язок щодо захисту Вітчизни. Є правила військового обліку. Військовозобов’язані, що перебувають у запасі, зобов’язані протягом 7 днів повідомити відповідні органи про зміну свого місця проживання. В даному випадку це військовий комісаріат. Якщо вашому сину надіслано повістку, у військкоматі не знають про його виїзд за межі України. Тобто ним порушено правила військового обліку і зараз на нього поширюється дія Кодексу про адміністративні правопорушення, стаття 210. Радимо сину негайно повідомити про своє місце перебування і надати довідку про місце навчання за кордоном.

 

Максим, військовослужбовець, Львівська обл.:

— Перебуваю у відпустці. Маю прибути до місця служби, однак квитки купити не можу — відсутні в касах. Як діяти за таких обставин?

— Ви — військовослужбовець, тож маєте право скористатися послугами військової каси, яка є на кожному залізничному вокзалі. Крім того, ви також можете звернутися до комендатури військових сполучень для отримання проїзного квитка.

 

Сергій, Сумська обл.:

— Хочу служити у війську, але у військкоматі відмовляють, посилаючись на висновок медичної комісії — у мене відсутні три фаланги пальців. Я переконаний, що можу виконувати надскладні завдання із захисту цілісності нашої держави, тому наполягаю на повторному медичному огляді. До кого мені звернутися?

— У разі вашої незгоди з висновком військово-лікарської комісії, ви маєте право наполягати на повторному обстеженні. Для цього радимо письмово звернутися до голови військово-лікарської комісії з проханням про перегляд висновку.

 

Володимир Ч., Кіровоград:

— Досі не отримав статус учасника бойових дій, хоча звільнений 23 березня поточного року. Які можуть бути причини?

— Пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20 серпня 2014 року № 413, визначено підстави для надання особам статусу учасника бойових дій — це документи про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення АТО, перебування в таких районах з метою виконання завдань шляхом безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових донесень, дислокацій, книг нарядів тощо).

Ми з’ясували, що ви досі не надали документи комісії з питань розгляду матеріалів до Кіровоградського обласного військового комісаріату. Крім того, військовим комісаром оформлено та надіслано запит до вашої військової частини щодо термінового направлення ваших документів з метою передачі їх до комісії ОВК.

У разі надходження ваших документів комісія Кіровоградського ОВК буде мати підстави для розгляду питання стосовно можливості встановлення вам статусу учасника бойових дій. Рішення комісії вам буде доведене встановленим порядком.

 

Микола Л., Кіровоградська обл.:

— У мене закінчився контракт. Я можу звільнитися з військової служби в запас?

— Відповідно до частини 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» під час дії особливого періоду з військової служби звільняються військовослужбовці:

— з моменту оголошення мобілізації до часу, визначеного пунктами 2 (під час воєнного стану) або 3 (після прийняття рішення про демобілізацію) цієї частини:

а) жінки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу;

б) за станом здоров’я — на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу;

в) у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;

г) у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у вигляді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

ґ) через такі сімейні обставини або інші поважні причини:

— виховання матір’ю (батьком) — військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей віком до 18 років, які з нею (з ним) проживають, без батька (матері);

— утримання матір’ю (батьком) — військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дитини віком до 23 років, якщо вона (він) є інвалідом І чи ІІ групи;

— необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років;

— наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років;

д) у зв’язку з проведенням організаційних заходів у порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, за умови завершення виконання визначених завдань;

е) через службову невідповідність осіб рядового, сержантського і старшинського складу в разі невиконання службових обов’язків;

є) призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу в строки, визначені рішенням Президента України.

Виходячи із вищезазначеного, підстав для звільнення вас з військової служби в запас в особливий період немає.

Крім того, відповідно до частини 9 статті 23 цього Закону в разі настання особливого періоду для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений укладеним контрактом, військова служба продовжується понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації, крім випадків, визначених частиною 8 статті 26 цього Закону, які викладені вище. Для цього військовою частиною видається відповідний наказ про продовження вам терміну дії попереднього контракту понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації, а також на строк, необхідний для визначення придатності до проходження військової служби за станом здоров’я та прийняття рішення щодо укладання нового контракту.

Записала Тетяна МОРОЗ

Схожi записи: