Заощадливий експеримент військового гарнізону

 Червень 17, 2015

5398_p_5_img_0003 5398_p_5_img_0002 5398_p_5_img_0001

 

 

 

 

 

 

 

 

Армійці удосконалюють системи опалення

У нашій країні зараз нелегкий час. На Донбасі понад рік ведуться бойові дії, близько 20 відсотків економіки держави втрачено. Своєю чергою інвестори з відомих причин не поспішають вкладати кошти в економіку України. А ще дається взнаки те, що більшість наших виробництв дуже енергоємні. Про запровадження енергозбережних технологій у нас у попередні роки лише багато говорили на різних рівнях. Нині перед державою, окремими галузями економіки і громадянами стоїть вкрай важливе завдання — зменшити навантаження на бюджет, добитися економії всіх наявних ресурсів, стати на шлях енергоємності будь-якого виробництва і власних заощаджень. Як на мене, в контексті цього питання вартий уваги досвід роботи Яворівської КЕЧ району, яку очолює підполковник Федір Савицький. Ще в 2011–2012 роках тут започаткували пілотний проект із постачання тепла на військові об’єкти спеціалізованими приватними підприємствами та організаціями. І, головне, отримали бажаний результат — суттєву економію коштів та якісну послугу з обігріву приміщень та будівель.

— На балансі квартирно-експлуатаційної частини району знаходиться понад сорок військових містечок. Одним із найболючіших питань тривалий час для нас було обслуговування котелень, закупівля для них того ж вугілля і його банальна логістика, ремонт теплотрас, які постійно «рвалися» через свою зношеність, і ще багато інших моментів, які стосуються кінцевої мети — гарантованої подачі тепла в казарми. Фактично з кожним роком вартість обігріву військових містечок помітно дорожчала, — розповів підполковник Федір Савицький.

У 2012 році Яворівська КЕЧ району провела відкриті торги на закупівлю тепла у спеціалізованих організацій для одного з військових містечок. Головна умова: надавати ці послуги дешевше, ніж витрачала сама КЕЧ на ці заходи, і ця послуга має бути якісною, тобто солдатам у казармах має бути тепло.

Експеримент розпочався з обслуговування «приватниками» військового містечка «Центральне» в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки. Заради позитивних економічних показників вони не стали навіть модернізувати стару, а збудували нову твердопаливну модульну котельню.

— У старій котельні 1968 року працювало п’ять водогрійних котлів. Підрядна організація збудувала нову на два котли. Втім їхня потужність і енергоефективність значно вищі, збільшилися й об’єми опалювальної площі на 5,7 тисяч метрів кубічних, — зазначила начальник паливної групи Яворівської КЕЧ району працівник Збройних Сил України Людмила Липецька. — Вже тоді на регламентних роботах з обслуговування котельні в цьому містечку ми зекономили близько 1,5 мільйона гривень. І ще майже 800 тисяч гривень — на витратах за один опалювальний сезон.

Нова котельня за ці роки зекономила понад 4 мільйона гривень державних коштів. Із початку експерименту спеціалізованими організаціями було запущено в експлуатацію шість нових котелень. Завершальну в цьому списку запустили у роботу в містечку 24-ї окремої механізованої бригади. Стара котельня з абревіатурою ДКВР працювала тут із 1982 року. За свій останній опалювальний сезон 2012–2013 року вона спожила 1 мільйон 365 тисяч 107 метрів кубічних газу.

— Нова котельня не лише значно енергоефективніша (споживання природного газу скоротилося майже втричі), а й потужніша. Опалювальні об’єми за потреби можна збільшити на 33 тисячі метрів кубічних, — констатувала Людмила Ігорівна.

Шляхом зменшення споживання газу, електроенергії, води й кількості обслуговуючого персоналу Яворівська КЕЧ на цій котельні зекономила

5 мільйонів 356 тисяч гривень за попередній опалювальний сезон!

— А якщо зважити на те, що вартість газу зростатиме, суми від енергоефективності в кінці року збільшаться в рази. До речі, гігакалорія на «старій» котельні нам обходилась у близько 2000 гривень. Приватна організація виставляє нам у рахунку за цю одиницю 900 гривень. Вигода очевидна, — підсумовує начальник Яворівської КЕЧ району підполковник Федір Савицький.

До речі, нині в Яворівському гарнізоні весь житловий фонд повністю перейшов на індивідуальне опалення. Люди встановили котли, деяким сім’ям допомогла КЕЧ. У результаті — і в оселях тепло (їхні мешканці менше витрачають «кровних»), і державні кошти зекономили.

У планах підполковника Федора Савицького і його колективу ще один проект — будівництво збірно-розбірної казарми на 480 військовослужбовців у містечку «Гвардійське» Міжнародного центру миротворчості та безпеки.

Не секрет, що на польовій навчально-матеріальній базі полігона йде підготовка як курсантів Академії сухопутних військ, так і тисяч військовозобов’язаних. Для розміщення останніх створено шість наметових містечок. Для їхнього всебічного забезпечення потрібно тільки близько двадцяти найменувань різного майна. Це від наметів до чавунних печей, рукомийників, шаф, душових кабінок тощо.

— Ми подумали, як можемо покращити умови проживання людей і ще зекономити державні кошти. Підрахували і дійшли висновку, що варто звести збірно-розбірну казарму. За нашими підрахунками, коштуватиме вона нам до двох мільйонів гривень, а термін її експлуатації — 25 років. Для порівняння, на наметове містечко на цю ж кількість людей необхідно витратити близько 800 тисяч гривень. А термін експлуатації намета УСБ-56 в розгорнутому вигляді — 24 місяці. Тобто ми фактично за три роки окупимо нашу збірну казарму, де умови проживання не порівняти з найкращим наметом. Адже тут будуть і житлові кімнати, і кабінети, які є у звичайній капітальній казармі, зокрема санвузол, світлиця, комори тощо, і головне — центральне опалення, — розповіла начальник проектно-кошторисної групи Яворівської КЕЧ працівник Збройних Сил України Оксана Стеценко.

На місці зведення казарми вже виритий котлован, ведуться роботи з облаштування стрічкового монолітного фундаменту. До початку опалювального сезону цей об’єкт планують здати в експлуатацію.

Віталій Стечишин.

Фото автора

За відключення частини від енергомережі — штраф

Напевно вперше в історії військової організації на компанію-монополіста постачальника електрики накладено штраф за відключення частини від енергомережі. Суд з компанією-енергопостачальником виграно Яворівською КЕЧ району.

— 2013 року компанія «Львівобленерго» відключила від живлення одну з військових частин за неcплату. Ми подали до суду за порушення умов договору. І добилися правди. За двадцять днів, на які енергогенеруюча компанія залишила нашу частину без світла, вона вже заплатила нам 55 тисяч гривень. І тепер ми чекаємо рішення суду ще на компенсацію у 456 тисяч гривень за інші 83 дні, які військовий колектив був позбавлений електропостачання. Це урок для тих великих компаній, які вважають, що вони завжди праві та все зійде їм з рук. І приклад для інших державних структур, що з недобросовісними постачальниками тих чи інших послуг таки можна боротися і добиватися справедливості через суд, — зазначив начальник Яворівської КЕЧ району підполковник Федір Савицький.

Віталій СТЕЧИШИН

Схожi записи: