Донбас ненавидить російських окупантів

 Червень 15, 2015
5397_р_6_img_0001

Повні трагізму будні окупованих міст

У містах так званих «ДНР» і «ЛНР» виникають голодні бунти

За розповідями людей, що другий рік живуть у так званих «ДНР-ЛНР», кожен відчуває внутрішню боротьбу і сум’яття двох неприємних емоцій. З одного боку — відчай і гіркоту від безгрошів’я, безробіття і загальної безвиході. З другого — страх за життя, страх перед розправою.

У сюжетах новин із так званих «ДНР» і «ЛНР» російські медіа та сепаратистські ЗМІ змальовують налагодження мирного життя в самопроголошених «республіках». Транслюють репортажі з масових акцій, яскраві флешмоби, бравурні паради з проявами повального «одобрямсу» місцевими жителями дій окупантів. Проте відеосюжет, зліплений на «рашаТВ», триває кілька хвилин, а за кадром залишаються повні трагізму будні окупованих міст і селищ.

Відрізнити візитерів із «дірки» (так на місцевому сленгу називаються псевдореспубліки) на вулицях і в магазинах Слов’янська, Краматорська та інших підконтрольних українській владі містах Донбасу нескладно. Вони постійно метушаться, ховають обличчя за чорними окулярами, довше від звичайних громадян затримуються біля банкоматів. Користуються здебільшого не однією, а одразу двома-трьома чи більшою кількістю карток: за себе і за того хлопця (подругу, брата-свата), що залишилися вдома.

Особливо колоритним видовищем є продуктові тури «республіканців». Якщо місцеві проходять вздовж стелажів супермаркетів без поспіху, то гастролери з «денеерії» гребуть у візки будь-які продукти.

«А чого перебирати? — дивується «човночниця» Аліна. — У нас у Кіровському все вдвічі дорожче. А вибір — так ніби в радянському минулому. А тут душа радіє — два десятки сортів ковбас одразу продавалися та ще й так дешево».

На зауваження, що мимоволі вирвалося, — самі, мовляв, вибирали «краще життя» на «референдумі» 11 травня торік, співрозмовниця відмахується: «Та хто нас там питав! Понаїхали тоді й козаки, і чеченці — спробуй тільки-но пікнути, зараз же голову відірвуть. Люди животіють: ані роботи, ані грошей, а обурюватися вголос бояться. Страшно!»

За розповідями людей, що другий рік живуть у так званих «ДНР-ЛНР», кожен відчуває внутрішню боротьбу і сум’яття двох неприємних емоцій. З одного боку — відчай і гіркоту від безгрошів’я, безробіття і загальної безвиході. З другого — страх за життя, страх перед розправою.

Російські окупанти давно привчили місцевих перемовлятися пошепки: а раптом випадковий перехожий, що забарився на вулиці, — «стукач» місцевої комендатури? Та й наполегливі чутки, що розповзаються по місту, одна за одну страшніші. «Чоловіка з сусіднього будинку вивели під дулами автоматів із квартири за те, що допомагав українській армії та передавав якісь відомості по телефону. Більше його не бачили», — шепочуться бабусі на лавці. «А ось ще чули? Хлопця сімнадцяти років патруль затримав на автобусній зупинці за те, що в нього була жовто-блакитна сумка через плече. Всю ніч протримали в підвалі, поки мати дві тисячі їхньому командирові не віднесла», — хитає головою всезнаюча місцева пліткарка.

Ті, хто має в «дірці» хоч якусь роботу і зайнятість, на перший погляд, хоч якось прилаштовані. Тільки далеко не завжди за роботу виплачується зарплата. Озлобленість, пригніченість, відчай поступово починають переборювати навіть укорінений страх. Причому в багатьох.

Так, у кількох населених пунктах, що знаходяться під владою окупантів, відбулися мітинги протестів. Зокрема, у Стаханові, Антрациті, Алчевську, селищі Дякове (Антрацитівський район). Мітинги були стихійними, люди голосно висловлювали невдоволення діями загарбників. Раніше в Макіївці Донецької області пройшла масова акція протесту, в ході якої жителі міста обурювалися цінами на продовольство.

Мешканці житлового масиву Будівельників у Горлівці на початку червня вирушили до комендатури міста з претензіями. Городяни скаржилися, що так звані «ополченці» встановлюють гармати та РСЗВ «Град» просто на подвір’ях житлових будинків, звідки навмисне обстрілюють українських військових. Причому обстріли починають саме бойовики. На всі обурення мирних громадян, за словами горлівчанки Олени Рассолової, бойовики цинічно відповідають: «Ми вас захищаємо, а ви ще й комизитеся».

Дедалі менше бравурних настроїв відчувають і самі експортери «руського мира». Розчарування в гучних ідеях, які виявилися примітивною пропагандою і виправданням російської військової агресії, страх бути вбитими і потай спаленими в горезвісних пересувних крематоріях, бажання тікати куди завгодно від не своєї війни, — такі почуття сьогодні охоплюють вже багатьох членів терористичних бандформувань.

Російський опозиціонер Ілля Яшин підтверджує, що армія РФ втомилася від війни і не хоче воювати з Україною. Завершити безглузду бійню на Донбасі закликали й затримані в селищі Щастя російські спецпризначенці, які визнали, що це «не їхня війна».

Владислав ЛЕОШКО

Схожi записи: