МОБІЛЬНИКИ-ВБИВЦІ

 Червень 3, 2015

5392_p_1_img_0002У ЗОНІ АТО ІНОДІ КРАЩЕ МОВЧАТИ, НІЖ ГОВОРИТИ…

У провідних арміях світу будь-якому військовику, що перебуває у зоні реальних бойових дій, категорично забороняється користуватися будь-яким власним, не армійського походження електронним пристроєм, за допомогою якого можливо розповсюджувати інформацію в ефірі або підтримувати зв’язок із абонентами. Чому ж у найбільш потужних арміях, де військовослужбовці мають можливість якісно задовольняти чимало власних потреб, саме у цій царині діє таке «драконівське» правило? І чи не варто нам самим дослухатись до цього досвіду?

Декому це все може здатися черговою армійською дурницею або достатньо суворим правилом. Як це не парадоксально прозвучить, але часто причиною втрат у багатьох підрозділах стає саме безконтрольний та несанкціонований зв’язок військовослужбовців, які нині виконують завдання в зоні АТО на Сході нашої країни, за допомогою засобів зв’язку та електронних пристроїв зі своїми рідними, близькими, друзями.

Терористи активно використовують під час ведення бойових дій засоби радіотехнічної розвідки (РТР), а також засоби радіоелектронної боротьби. І це стосується не тільки якихось окремих ділянок зони АТО чи має обмежений характер. Терористи за допомогою своїх «спонсорів» із сусідньої країни (а подекуди за їхньою прямою участю) налагодили майже тотальний моніторинг телефонних та електронних мереж у зоні АТО.

Навіть більше — вони не тільки доволі точно виявляють українські джерела зв’язку та їхнє місцезнаходження, а й знайомляться безпосередньо зі змістом та контентом розмов українських військовиків у мобільних мережах, а також їхнього «плавання на хвилях Інтернету», особливо на популярних нині сайтах соціальних мереж. Як виявилося, все це може дати ворогу чимало цікавої та корисної для нього інформації. Перш за все щодо отримання розвідувальних даних…

Саме тому необхідно обмежувати використання мобільних телефонів та різнома-нітних електронних пристроїв в зоні АТО українськими військовиками. Адже на практиці бездумне та безконтрольне користування гаджетами часто має трагічні наслід-ки для їхніх власників.

5392_p_4_img_0001Ви обмінялися з батьками по мобільному телефону коротким повідомленням, що у вас «…все гаразд», а через 15–20 хвилин вашу позицію накриває залпом російського «Граду». Вчора ви розмістили на «Однокласниках» свою чудову фотографію на фоні своєї БМП, а сьогодні по вас уже б’ють ворожі гаубиці, причому криють доволі точно, а снаряди ворога достатньо влучно лягають навколо будинку, який потрапив на задній план вашої вчорашньої фотографії. Ще позавчора ви повідомили своїй дівчині, що «…післязавтра рушаєте разом із підрозділом на нове місце дислокації», а сьогодні під час маршу вас обстрілює або підриває на вашому шляху фугас ворожа диверсійно-розвідувальна група. І цей перелік можна продовжувати…

Здавалося б, немає ніякого зв’язку між цими подіями. Але, на превеликий жаль, він є. І несе для наших військ безпосередню загрозу. Російські підрозділи радіоелектронної боротьби і радіоелектронної розвідки ведуть активний моніторинг радіопростору в зоні АТО та використовують дані геолокації, що передають мобільні пристрої та безпосередньо координати розташування радіовипромінювання засобів бездротового зв’язку в якості вихідних даних для наведення своїх систем РСЗВ і артилерії.

За повідомленням речника РНБО Андрія Лисенка, існують цілком реальні факти наведення вогневих систем російсько-терористичних військ за випромінюванням звичайних телефонів при пошуку ними стільникової мережі.

Костянтин МАШОВЕЦЬ

5392_p_4_img_0002ПОРАДИ ВІЙСЬКОВИКУ НА ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ В ЗОНІ АТО

 

  1. Змініть номер мобільного телефона та профіль у соціальних мережах.
  2. При спілкуванні по телефону або в соціальній мережі не надавайте співрозмовникам можливості ідентифікувати себе як конкретну особистість та своїх інших абонентів.
  3. При спілкуванні повністю вилучіть інформацію про:

свою причетність до підрозділу;

місце свого перебування (або можливого перебування), визначення часу або можливих маршрутів пересування;

військову частину (підрозділ), в якій проходите службу;

кількість особового складу, бойової техніки та озброєння, нинішні та подальші наміри та плани, характеристику позицій;

морально-психологічний стан у підрозділі;

персональні та особисті дані своїх товаришів по службі або інших військовиків, з якими доводиться спілкуватися в зоні АТО.

  1. По можливості нічого не фотографуйте (при фотографуванні повністю уникайте потрапляння до кадру ідентифікуючих ознак — підрозділу, позицій, бойової техніки та озброєння, місцезнаходження та часу здійснення зйомки).
  2. Не розміщуйте у соціальних мережах у відкритому доступі фотографії, пов’язані з АТО.

 

ВДАРИМО ЗАКОНОМ ПО РАДІОТЕХНІЧНІЙ РОЗВІДЦІ ВОРОГА

12 травня нинішнього року Верховна Рада України прийняла два законопроекти №2531 та №2532, які обмежують використання мобільних телефонів та інших особистих ґаджетів українськими військовими в зоні АТО.

Депутати проголосували в першому читанні за проект закону, що забороняє використовувати мобільний зв’язок у районах проведення антитерористичної операції, а також за проект, що забороняє військовим використовувати особисті мобільні пристрої, неоснащені змінною батареєю.

Завданням одного із законопроектів є створення правил і обмежень використання особистих пристроїв бездротового доступу до телекомунікаційних мереж, що належать військовослужбовцям України в зоні АТО, для підвищення їхньої безпеки при виконанні службових обов’язків, запобігання визначенню противником точних координат підрозділів ЗС України за джерелами радіовипромінювання, отриманню ворогом розвідувальних даних. Своєю чергою інший законопроект забороняє користуватися особистими засобами мобільного зв’язку в районах проведення антитерористичної операції, а також в умовах надзвичайного стану або під час дії особливого періоду на територіях, де ведуться бойові дії.

Цікаво, що, враховуючи певні зауваження з боку громадськості, представників волонтерських організацій та політичних партій, ці законопроекти мають усе ж таки певні «послаблення». Так, один із них має застереження, що рішення про використання особистих засобів мобільного зв’язку в районах проведення АТО приймається командиром військової частини. Отже, з дозволу командира користуватися своїм телефоном військовослужбовці все ж зможуть. Але відповідно до вимог іншого законопроекту командир за необхідності може вилучити батареї всіх особистих телефонів солдатів своєї частини (підрозділу). Навіть більше — доступ до мережі Інтернет.

Схожi записи: