ЩОБ ЗАДОВОЛЬНИТИ ЗАПИТИ ВІЙСЬКА ТА ПІДШТОВХНУТИ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ ОПК

 Березень 6, 2015

5361_p_03_img_0002Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 168-VIII від 10 лютого 2015 року «Про внесення змін до пункту 2 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного призначення».

Суть закону полягає у звільненні від оподаткування ввізним митом імпортних матеріалів, вузлів, агрегатів устаткування та комплектувальних виробів, які використовуються при виробництві вітчизняних зразків озброєння і військової техніки.

— При опрацюванні даного законопроекту нами враховувалася умова, відповідно до якої від оподаткування звільняється тільки та продукція, яка використовується для виробництва озброєння для українських Збройних Сил та інших озброєних формувань України відповідно до держоборонзамовлення, що виробник повинен підтвердити документами, — зазначає народний депутат, який висунув таку законодавчу ініціативу, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Дмитро Тимчук. — Прийняття цього закону — наша відповідь на запитання, чому деколи нашій армії було дешевше закуповувати, наприклад, бронетехніку в деяких європейських країнах, ніж у підприємств вітчизняної «оборонки». Ми повинні сьогодні зробити все для того, щоб знизити собівартість озброєнь, вироблених вітчизняним ОПК для власної армії. Це дозволить і задовольнити запити наших військових на нові озброєння, і розвиватися нашому ОПК.

Необхідність прийняття цього закону обґрунтовувалося й тим, що в умовах відсутності чіткого нормативного тлумачення щодо переліку країн, що підпадають під дію обмежень режиму звільнення від обкладання ПДВ, на даний час створено ситуацію, коли значна частина продукції оборонного призначення, зокрема й для потреб антитерористичної операції, і досі не випущена для вільного обігу на території України.

Спроба вирішення зазначеної проблеми виконавчою гілкою влади не призвела до позитивних зрушень. При цьому, за інформацією Міністерства закордонних справ України, використання в Законі № 1658 речення «міжнародного договору, що має військову складову» має досить довільне і широке тлумачення, що фактично могло призвести до оподаткування податком на додану вартість продукції оборонного призначення виробництва США, Канади, Бразилії, Китаю, Індії, більшості європейських держав тощо.

— Вітчизняний військово-промисловий комплекс, що залишився у спадок від СРСР, за часи незалежності України був щільно пов’язаний із російським ВПК. Тому цілком природно, що зараз у нас виникли суттєві проблеми через те, що відбувається на Сході країни. Відповідно було прийняте абсолютно правильне рішення не торгувати з країною-агресором, особливо в секторі безпеки та оборони, — зазначає народний депутат Дмитро Тимчук. — Нам бракує запасних частин для ремонту та виробництва вітчизняної техніки і створення нових зразків, зокрема БТРів, танків та гармат. На закупівлю озброєння нині маємо державне замовлення на мільярди гривень. Але цього мало, тому уряд виділив ще шість мільйонів у вигляді державних гарантій. Це лише папір, який треба конвертувати в обігові кошти для підприємств, що виробляють зброю. Усвідомлюючи складність процедури, ми, як вищий законодавчий орган країни, зменшуємо навантаження на підприємства ВПК шляхом скасування податків та акцизів на таку продукцію.

Попри те, що державна казна вочевидь буде дещо недотримувати від ухвалення такого закону, фахівці переконані, що Збройні Сил мають стати потужнішими, адже цей закон забезпечить вищі та сталі надходження в майбутньому.

Уточнюючи складові товарів оборонного призначення, про які йдеться, насамперед визначаються броня, тепловізори, радіоелектронні вироби, кевларова тканина, особлива тривка гума для БТРів, двигуни, трансмісії, коробки передач, гармати, кулемети тощо. При цьому автори законопроекту намагалися охопити якнайбільше коло всіх потреб підприємств «Укроборонпрому», з якими узгоджувався цей перелік, котрі були ініціаторами первинного списку, що також опрацьовувався в податковому комітеті.

— Щоб зупинити війну та забезпечити мир, нам потрібна добре озброєна армія. Спочатку треба зупинити війну. А нашого північного сусіда може зупинити сильна армія. І ми неодноразово могли в цьому переконатися. Нас підтримують міжнародні валютні інституції, МВФ. Сподіваємося, нам дадуть летальну оборонну зброю для захисту суверенітету нашої країни, — зазначають автори цього закону.

Вадим КОВАЛЬОВ,

«Народна армія»

Схожi записи: