«ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ — ЯКІСНИЙ ВІДБІР КАНДИДАТІВ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ»

 Січень 21, 2015

5342_p_1_img_0002Під головуванням Міністра оборони України генерал-полковника Степана Полторака відбулася службова нарада з питань готовності до проведення четвертої хвилі часткової мобілізації.

У ній взяли участь представники профільних структурних підрозділів Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України, офіцери Озброєння та Тилу ЗС України, командувачі видів та оперативних командувань, обласні військові комісари та інші посадові особи.

Відкриваючи нараду, перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак акцентував увагу присутніх на окремих недоліках, виявлених у ході проведення попередніх трьох хвиль часткової мобілізації у 2014 році. Це, зокрема, недостатній рівень підготовки особового складу та недосконала штатна структура військових комісаріатів, проблеми із налагодженням взаємодії між органами військового управління і органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, недостатня кількість матеріально-технічних засобів, озброєння, техніки для забезпечення мобілізації, а також низка інших проблем.

Тож Іван Руснак зазначив, що задля якісного проведення заходів часткової мобілізації необхідно в найкоротші терміни поліпшити ситуацію, налагодити взаємовідносини між суспільством та Збройними Силами.

— Це завдання сьогодні — не лише оборонного відомства і органів військового управління, а й усіх органів виконавчої влади, — акцентував перший заступник Міністра оборони України.

Підсумовуючи результати наради, Міністр оборони України генерал-полковник Степан Полторак наголосив на важливості порушених питань та поставив керівникам органів військового управління завдання в найкоротші терміни усунути наявні недоліки, особливо щодо тилового забезпечення.

Звертаючись до присутніх, керівник оборонного відомства сказав про важливість виважених та рішучих дій кожної посадової особи навіть у найскладніших умовах.

— Закликаю вас до чіткої організації із забезпечення питань мобілізації! Ця робота має бути скоординованою та добре підготовленою, адже сьогодні ми всі на передовій, — наголосив Міністр оборони. — У вас непросте завдання, яке мусимо виконати грамотно й чітко. Вірю, що в кожного є бажання працювати, відповідний досвід роботи й відповідна база. Головне завдання для кожного із вас — якісний відбір кандидатів на військову службу. Не можна бездумно всіх без розбору залучати до служби — в першу чергу відмобілізовувати необхідно всіх бажаючих, добровольців, людей із бойовим досвідом, тих, хто має відповідні військові спеціальності.

***

Військові комісаріати вже розпочали проведення четвертої хвилі мобілізації. Як розповів військовий комісар Київського міського військкомату полковник Володимир Кидонь, повістки вже отримали понад тисячу киян. Мобілізувати будуть насамперед тих, хто має бойовий досвід та військову спеціальність. Вони служитимуть, поки не буде відповідного наказу про демобілізацію — визначеного терміну служби немає. Мобілізовані пройдуть місячну підготовку, після чого їх розподілять по військових частинах. Інструкторами будуть військовослужбовці, які брали участь у проведенні антитерористичної операції, тож мають досвід участі у бойових діях.

— Сьогодні ми призиватимемо по мобілізації громадян від 20 до 50 років, які проходили службу, мають військово-облікові квитки, перебувають на обліку у військових комісаріатах. Адже це люди, яким необхідно просто відновити навички. Якщо ж взяти особу без підготовки, то потрібно значно більше часу, щоб поставити її у стрій, — розповів полковник Володимир Кидонь.

Також за словами військового комісара сьогодні враховані ті помилки, які були допущені при проведенні попередніх черг мобілізації. Зокрема, збільшено час на проходження мобілізованими медичної комісії — до 8 діб, і час їхнього направлення до навчальних центрів — до п’яти діб.

***

У перший день мобілізації біля Личаківсько-Шевченківсько-Залізничного ОРВК Львова зібралося чимало чоловіків. Вже на 8 ранку біля чергового райвійськкомату утворилася черга з двох десятків військовозобов’язаних. Офіцери та працівники військового комісаріату на цю годину вже перебували на робочих місцях. Перший день мобілізації виявився надзвичайно напруженим.

Як розповів тимчасовий виконувач обов’язків військового комісара підполковник Владислав Заришняк, загальне завдання на першу чергу четвертої хвилі мобілізації для військового комісаріату становить більше 300 осіб. До них належать як офіцери запасу, так і сержанти та солдати, які мають досвід служби в армії та відповідну військову облікову спеціальність.

— Роботу з підготовки до мобілізації ми розпочали ще у грудні минулого року. А в січні почали здійснювати оповіщення населення. На цей час розіслано понад три тисячі повісток військовозобов’язаним, які перебувають на нашому військовому обліку. З них вручено особисто в руки близько 50 відсотків повісток від загального завдання по мобілізації. Слід зауважити, що загалом у перший день до нас прийшло понад 60 осіб. Це дещо більше, ніж під час попередніх хвиль мобілізації, — розповів підполковник Владислав Заришняк.

…У черзі стояли чоловіки різного віку. Серед них були і добровольці, які прийшли у військкомат без повістки, і не тільки з західного регіону! Одним з таких був колишній мешканець Донецька Олег Т., який охоче поділився своєю історією життя і громадянською позицією.

— Моя мати з Донецька, а батько зі Львова. Ще коли я був маленьким, сім’я виїхала на Донбас. Понад 30 років я жив і працював там. Мав свою справу. Фірма знаходилась якраз неподалік аеропорту. Коли почались бойові дії, вирішив покинуту свою малу батьківщину і стати вимушеним переселенцем. Я не підтримую ідеологію так званих ополченців і виступаю за єдину Україну та Донбас у її складі. Саме тому я тут, — розповів Олег.

До речі, як зауважив начальник відділення обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу майор Василь Мазяр, згаданий вимушений переселенець прийшов у військкомат з військово-обліковим документом, який засвідчує його непридатність до служби в армії в мирний час за висновками військово-медичної комісії Кіровського РВК м. Донецьк у 2001 році.

— Та це не завадило йому прийти у військовий комісаріат в іншому регіоні та таким чином показати свою відданість державі та патріотизм. Звичайно, що ми його направляємо на додаткове медичне обстеження, по якому буде прийняте остаточне рішення. Втім його бажання захищати Україну в будь-якому разі не залишиться без уваги і, безперечно, слугуватиме прикладом для інших громадян, — зазначив майор Василь Мазяр.

Про особливості цієї хвилі мобілізації розповів заступник військового комісара підполковник Вадим Худолей.

— По-перше, зазнав суттєвих змін порядок проходження медичної комісії для військовозобов’язаних, які призиваються за мобілізацією. Зокрема, вона проводиться більш поглиблено. Сто відсотків громадян здають певний перелік аналізів включно із визначенням групи крові. Проходять вони й психологічно-професійний відбір на основі тестових завдань. Це можна порівняти з відбором кандидатів на вступ у військові навчальні заклади. По-друге, якщо раніше військовозобов’язаних направляли для проходження служби в конкретні бойові частини, то зараз їх відправляють до навчальних центрів на перепідготовку або для підвищення фахового рівня. Для нашого регіону це в основному 184-й навчальний центр при Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Певна частина буде відправлена й в інші навчальні центри України, — проінформував підполковник Вадим Худолей.

Як і в будь-якій справі без поточних проблем не обходиться. За словами працівників військового комісаріату, хоча з районними державними адміністраціями і погоджено питання щодо оповіщення мобілізаційного ресурсу, проте безпосередньо на місцях, тобто на комунальних підприємствах і в об’єднаннях співвласників будинків діють за принципом «моя хата скраю…» Окремі керівники ЖЕКів недбало ставляться до відпрацювання документів по мобілізації, а їхні працівники — до оповіщення громадян.

— Утім є позитивні моменти в системі взаємодії з правоохоронними органами щодо розшуку та притягнення до адміністративної і кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від мобілізації та чергового призову на строкову військову службу. Нами вже подані в районні відділи міліції списки таких осіб і щодо окремих несвідомих громадян вже відкриті провадження, — додав підполковник Вадим Худолей.

На порядку денному стоїть також питання щодо вилучення транспортних засобів національної економіки в керівників підприємств різної форми власності. Наряд на це становить близько 20 одиниць різноманітної техніки.

Як наголошують працівники військкомату, проведення чергової хвилі мобілізації одночасно з призовом на строкову військову службу, запланованим на квітень-травень поточного року, відбуватиметься вперше за часи незалежності України. Тож найбільше навантаження — ще попереду!

Роман Вус,

Віталій Стечишин,

«Народна армія»

Схожi записи: